VIDEO: Čínský pokrok na jejím ,,Mocném drakovi". Stíhač J-20 měl poprvé vzletět i s domácími motory WS-15

VIDEO: Čínský pokrok na jejím ,,Mocném drakovi&quote;. Stíhač J-20 měl poprvé vzletět i s domácími motory WS-15
Autor fotografie: Alert5, CC BY-SA 4.0|Popisek: J-20
04 / 07 / 2023, 13:00

Čína urychluje výrobu stíhače J-20 (,,Mocný drak") a zvýšená výroba má být protiváhou k americkému stroji F-22. Nicméně Čínu v tomto směru brzdil vývoj motorů. J-20 měl nyní poprvé vzletět s dvojicí domácích motorů WS-15, což by byl významný milník ve vývoji pohonných jednotek.

Peking urychluje výrobu svého letounu 5. generace J-20, který má v očích čínských politických a vojenských špiček být žádoucí protiváhou k americkým protějškům, F-22 a také F-35. List South China Morning post uvedl již v lednu tohoto roku, že Čína mohla vyrobit dosud nejméně 200 těchto strojů. Cíl Pekingu je jasný: chce početně převýšit tyto letouny v ovzduší panujícího napětí zejména v regionu Jihočínského i Východočínského moře, obě oblasti totiž přitahují přirozeně zájem předních hráčů, v případě jihočínského moře to jsou Filipíny, Vietnam či Indonésie.

J-20 má být jednou z čínských zbraní, která má v asijsko-pacifickém regionu zajistit dominanci ,,Země středu". Pokud by se Číně podařilo znatelně urychlit výrobu svých letounů J-20, znamenalo by to nepochybně schopnost projekce síly v problémových lokalitách, což by mohlo by to pro jmenované oblasti znamenat teoreticky zvýšené ohrožení a vyvolalo by zcela určitě adekvátní protireakci.

Nicméně urychlená produkce letounu je věc jedna, a reálné nasazení stíhače věc druhá, a jak známo, J-20 trpí stejně jako další čínské letouny poměrně značnými technickými potížemi souvisejícími hlavně s motory, které chce Čína vyrábět doma. Čínské stroje včetně vrtulníků spoléhají většinově na ruské motory, a schopnost Číny vyvíjet vlastní motory je omezená. Jen pro ilustraci: Rusko v letech 1992-2019 dodalo Číně okolo 4 000 motorů pro vrtulníky a další vojenské stroje, to samo názorně dokumentuje důležitost ruského partnera pro čínské letectvo.

Co se týče motorů, tak v této oblasti má Čína objektivně potíže, čehož si je vědoma a dělá vše proto, aby byla zjednána adekvátní náprava. Čína se již dříve snažila zabudovat do J-20 své motory WS-15, nicméně testy nedopadly podle představ, a tak provizorní pohonnou jednotkou byly méně výkonné WS-10, s čímž však Čína rozhodně spokojena nebyla.

Nicméně nyní, zdá se, podařil Pekingu významný pokrok. Pokud by se potvrdily informace, tak J-20 má mít už za sebou první let s dvojicí domácích motorů WS-15. Ten se uskutečnil 28. června 2023. WS-15 jsou upgradem WS-10 a propůjčují J-20 větší tah a výkon. Vzhledem ke své velikosti byl J-20 navržen, aby byl osazen dvojicí výkonných motorů, podobně jako americký F-22 Raptor, ale na rozdíl od F-35, který je lehčí jednomotorovou platformou.

Podle dostupných zpráv měla začít sériová výroba motorů WS-15 v březnu tohoto roku. Pokud by tomu tak skutečně bylo, Čína by si mohla připsat výrazný úspěch v celkovém vývoji stíhače 5. generace, kterým má být právě J-20, a jenž má být čínskou protiváhou již zmíněnému stroji F-22 Raptor. Na druhé straně i kdyby byl čínský letoun osazen novými výkonnými domácími motory, západní analytikové mají jasno: J-20 neohrozí ani americké stíhače F-22, ani F-35. J-20 zatím není technicky na takové úrovni a k dokonalosti má daleko.


Zdroj: The Drive, military.com, Military Watch Magazine

Tagy článku

-->