VIDEO: Co ukázala válka na Ukrajině? Ze ,,zázračných" ruských zbraní se stává halda šrotu

VIDEO: Co ukázala válka na Ukrajině? Ze ,,zázračných&quote; ruských zbraní se stává halda šrotu
Autor fotografie: manhai, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Ilustrační obrázek
22 / 02 / 2023, 13:00

Před rokem začala rusko-ukrajinská válka, na kterou si vsadil málokdo, jen hrstka zasvěcených. Rusko začalo přesouvat na Ukrajinu svou techniku včetně moderních zbraňových systémů, a věřila, že s nimi může v nastalém konfliktu uspět. Oproti všem očekáváním se Ukrajina zatím s vydatnou západní vojenskou pomocí brání ruské invazi a z ruských zbraní se stává šrot.

Konflikt jasně ukázal, že z ruských zbraní, které sama Moskva označuje za ,,rozdílové", se stává na horkém válčišti šrot. Rusové nepočítali se statečným odporem ukrajinských obránců a ruský prezident Vladimir Putin už vůbec ne s takto objemnou vojenskou pomocí ze Západu. V tomto ohledu se však fatálně zmýlil. Přitom Rusko nasadilo v dalších fázích války na své poměry moderní techniku, jenže z ní se v mnoha případech stal šrot už po prvních dnech operací. Ruští okupanti tak například přišli o svůj nejmodernější tank T-90M, který byl zlikvidován protitankovou střelou AT4 v Luhanské oblasti.

T-90M s modulárním designem byl osazen novým motorem, věží a vybavením, které zahrnuje i poslední verzi reaktivního pancíře Relikt. Podle společnosti Uralvagonzavod zmodernizovaný stroj značně převyšuje svého předchůdce zejména svou bojovou efektivitou a zlepšenou mobilitou. Rusko ale také ztrácí tanky T-80.  

                                 

                                                                             Video: YouTube

Ruské ztráty moderních zbraní však Putina neodradila od toho, aby naplánoval nasazení problémy sužovaný tank T-14 Armata, a to v limitovaném počtu. Alespoň to opět tvrdí britská vojenská rozvědka. Vývoj zmíněných tanků byl charakteristický prodražením projektu, pomalou výrobou, zpožděním státních zkoušek, časovým odkladem ohledně spuštění sériové výroby, a neschopností pokročit v průběhu projektu tak, jak by si to kremelské politické i vojenské špičky představovaly.

Jiný problém pak představuje přizpůsobení ruského logistického řetezce Armatám, protože vozidlo je větší a těžší než ostatní tanky zařazené do ruské výzbroje. V praxi by to znamenalo přezbrojení a změnu logistiky a s tím spojené navýšené ekonomické náklady. Možná ještě horší je, pokud odhlédneme od výše zmíněných potíží i fakt, že někteří ruští velitelé Armatu odmítají. Jak tvrdí nejen britská vojenská rozvědka, Armaty budou spíše plnit na Ukrajině propagandistickou roli, nikoliv roli zbraňového prostředku, který by výrazněji promluvil do stávajících bojů.

Aby toho nebylo málo, Rusko přišlo na Ukrajině o o svůj moderní raketomet Tornado-G. Tornado-G je upgradovaná verze raketometu 9К51 Grad s vylepšeným systémem řízení palby. Raketomet byl poprvé vyzkoušen na testech v Dagestánu v roce 2019. Tornado-G používá neřízené střely ráže 122 mm. Sériová výroba Tornada-G začala v roce 2013 a do služby vstoupil raketomet v roce 2014. 20 těchto systémů bylo objednáno v roce 2019.

Nedobrý osud potkal rovněž mobilní raketový systém TOS-1A, který zničili Ukrajinci. Účinek této zbraně je opravdu ničivý. Raketomet byl poprvé ostře vyzkoušen na konci 80. let v neúspěšné válce v Afghánistánu, nicméně veřejnost jej měla možnost vidět až v roce 1999, kdy byla zbraň představena v Omsku.

Hybridní samohybný protiletadlový systém krátkého a středního dosahu Pancir-S1 se dostal již mnohokrát do ukrajinského hledáčku a obránci před ruskou invazí hlásili jeho úspěšné zničení. Systém byl vyvinut v 90. letech 20. století jako nástupce protiletadlového systému 9K22 Tunguska. První prototyp Rusko dokončilo roku 1994 a představilo na výstavě vojenské techniky MAKS 1995.

Nejnověji pak byla zničena i ruská ,,arktická chlouba" - systém Tor-M2DT. Ten Ukrajinci zlikvidovali v Chersonské oblasti. Pro Rusko to znamená významnou ztrátu. Rusko nasadilo Tor-M2DT na začátku prosince minulého roku. Veřejnost mohla spatřit protivzdušný systém poprvé v roce 2017.

Pokud se odlepíme ze země a podíváme se na nebe, tam zaznamenalo Rusko poměrně velké ztráty i kvůli tomu, že se invazorům nepodařilo zneškodnit komplexně ukrajinskou protivzdušnou obranu. Rusko tak může například počítat ztráty bitevního vrtulníku Ka-52 Alligator. Alligator (v kódu NATO: "Hokum-B") je ruský dvoumístný bitevní vrtulník, schopný operací za každého počasí, odvozený z jednomístného typu Kamov Ka-50. Prototyp byl zalétán v roce 1997 a v roce 2010 převzala ruská armáda první čtyři operační kusy. Na Ukrajině se mu ovšem nedaří, protože několik strojů už Ukrajinci stačili zlikvidovat.

Totéž můžeme vztáhnout i na bitevní vrtulník Mil Mi-28. Stroj je navržen pro použití do každého počasí a pro denní i noční operace. Varianta N byla do služby zařazena v roce 2009. Také Su-35 nedostál na Ukrajině své pověsti vychvalovaného stíhače. Ukrajinské protivzdušné obraně se podařilo sestřelit ruský stroj poblíž Nové Kachovky. Su-35 bude mít limitované možnosti na zahraničních trzích, což v poslední době ukázala Indonésie, která projevila zájem o nákup letounů Su-35, jenže kontrakt nakonec ,,zamrzl" a Jakarta se nakonec rozhodlo, že si do výzbroje pořídí francouzské stíhače Rafale.

Rusko má také používat podle zpráv britské vojenské rozvědky své letouny Su-57, ty nejsou nasazené přímo nad územím napadené země, mají odpalovat rakety vzduch-země proti vybraným cílům. Moskva se obává, že pokud by přímo nasadila letoun do bojových operací, mohla by jej ukrajinská protivzdušná obrana sestřelit, a Ukrajina, potažmo Západ zneužít technologie. Rusko také počítá nemalé ztráty stíhacích bombardérů Su-34.  

Rusové jistě nepočítalo s tím, že ukrajinští obránci vyřadí tolik jejich moderních zbraní, které byly nasazeny v konfliktu. Není pochyb o tom, že jak se bude válka dále zintenzivňovat, bude Rusko do první linie na bojiště přesouvat i další moderní techniku, která se však s největší pravděpodobností stane terčem ukrajinského útoku. Ukrajinci disponují i s vydatnou západní zpravodajskou pomocí informacemi, kde se jaké ruské jednotky pohybují, a podle toho mohou také na určeném místě zasáhnout.

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku