VIDEO: Denel AH-2 Rooivalk - Jihoafrický bitevní vrtulník zkonstruovaný domácími kapacitami

VIDEO: Denel AH-2 Rooivalk - Jihoafrický bitevní vrtulník zkonstruovaný domácími kapacitami
Autor fotografie: Vaughan Leiberum, CC BY-SA 4.0|Popisek: Denel AH-2 Rooivalk
13 / 06 / 2021, 11:00

Denel AH-2 Rooivalk je dvoumístný dvoumotorový bitevní vrtulník, za jehož vývojem stojí jihoafrická společnost Denel Aviation. Celkem bylo vyrobeno 12 kusů vrtulníku.

Jihoafrické letectvo má ve výzbroji dvoumístný bitevní vrtulník, který zkonstruovala společnost Denel Aviation. Vrtulník je jedním z dalších příkladů produktu, který byl vyroben jihoafrickými, tedy vlastními kapacitami.

                                

                                                                       Video: YouTube

Na druhé straně to však byla pro zemi nutnost. V tomto období se totiž JAR nacházela pod zbrojním embargem OSN, které na ni bylo uvaleno za praktikování politiky rasové segregace - apartheidu. To jinými slovy znamenalo, že do země nemohly být mimo jiné importovány bitevní vrtulníky, které by si JAR sama vybrala.

Vývoj stroje začal v roce 1984 a byl vlastně reakcí na válku mezi JAR a Angolou. První let nového vrtulníku se uskutečnil v únoru 1990. Posádku vrtulníku tvoří dva lidé, jeho dolet činí 740 km, maximální rychlost 309 km/h. Stroj je vyzbrojen jedním kanonem F2 ráže 20 mm, vrtulník pak disponuje 6 závěsníky pro 2032 kg výzbroje.

Poté, co vrtulník prošel úspěšně testy, bylo v letech 1990-2007 celkem postaveno 12 sériových strojů, přičemž jeden byl zničen při havárii. Zbylé byly modernizovány na standard AH-2F. Původní plán však počítal s daleko větším počtem strojů - 36. Nakonec však bylo vyrobeno pouze 12 vrtulníků z důvodů vyčerpávající Jihoafrické pohraniční války, která skončila až po 24 letech v roce 1990, a z ní pramenících škrtů v obranné oblasti. Vrtulníky však měly své závažnější problémy.

Do roku 2005 byla pouze polovina vrtulníků Rooivalk k dispozici pro operační testy a další zkoušky. Dnes již bývalý šéf jihoafrického letectva generál Carlo Gagiano doufal, že vrtulníky budou připravené kolem června 2007 a zmínil, že za potížemi vrtulníků stojí rovněž masový odchod klíčových zaměstnanců ze společnosti Denel, výrobce strojů.

To vedlo k tomu, aby se jihoafrické letecké síly poohlédly po potenicálních alternativních partnerech. Ve stejném roce oznámil ředitel společnosti Denel zastavení dalšího vývoje a financování pro Rooivalk jako exportního artiklu potom, co neuspěl v tureckém tendru na bitevní vrtulník proti stroji Agusta A129 Mangusta. Pro Rooivalk se tedy ani později žádný zahraniční zájemce nenašel.

Přesto však zůstává Rooivalk příkladem toho produktu, který byl zkonstruován domácími kapacitami v době zbrojního embarga, které OSN na JAR uvalilo.

Rovněž je diskutováno, že Rooivalk při testech v Saudské Arábii proti AH-64 byl Američany odmítnut s tím, že buď Saúdové koupí jejich produkt, nebo se testů neůčastní. Dnes je neprokazatelné, zda Rooivalk byl lepší než AH-64, nebo se jednalo o politický nátlak udržet si obchodní teritorium. Každopádně Rooivalk je špičkovou technologií srovnatelnou s vývojem v jiných státech, např. EU, a mohl by být zajímavou volbou i pro AČR.

Zdroj: National Interest, Wikipedia

Tagy článku