VIDEO: Druhý testovací letoun Gripen E poprvé vzlétnul

VIDEO: Druhý testovací letoun Gripen E poprvé vzlétnul
Popisek: Gripen E
26 / 11 / 2018, 14:00

Druhý testovací letoun Gripen E s označením 39-9 odstartoval 26. listopadu v 09:50 hodin ke svému prvnímu letu. V kopkitu seděl Robin Nordlander, testovací pilot společnosti Saab.

“Někteří lidé si myslí, že být testoavcím pilotem je nejvíce vzrušující povolání na světě a skutečně tomu tak je. Přesto se při létání s Gripenem nezapotíte, dokonce ani během absolutně prvního letu, jako byl tento. Let proběhl hladce a letoun 39-9 je pro pilota skutečným potěšením. Velmi se těším, až budu ve vzduchu opět testovat další systémy,” řekl experimentální testovací pilot společnosti Saab Robin Nordlander. 

                                  

Během letu, který trval 33 minut, pilot provedl řadu úkonů pro ověření letových vlastností a různých testovacích kritérií, jako například software, systém podpory životních funkcí a rádiový systém.

psali jsme: Gripen E má před sebou zkoušky s podvěšenou výzbrojí a očekává další zákazníky

„Když se do testovacího programu přesně podle plánu zapojil druhý letoun Gripen E, cítili jsme velkou spokojenost. Nový letoun nám umožní rozšířit testovací aktivity, kdy testujeme stále více funkcí palubních systémů a zároveň se dvěma letouny ve vzduchu zvyšujeme celkové tempo testování. Program i nadále přináší dobré výsledky a budí zájem. Naši zákazníci i řada dalších se chce dozvědět více o schopnostech, které Gripen E nabízí svým pilotům,“ řekl Jonas Hjelm, vedoucí divize Saab Aeronautics.

Další fáze testování letounu Gripen 39-9 se zaměří na testy taktických systémů a senzorů.

 

Společnost Saab dodává na světový trh špičkové produkty, služby a řešení od obranných technologií až po řešení civilní bezpečnosti. Saab disponuje aktivitami a zaměstnanci na všech kontinentech a neustále rozvíjí a zdokonaluje nové technologie takovým způsobem, aby byl vždy schopen vyhovět měnícím se představám svých zákazníků. 

Tagy článku