Video: Dvě kumulativní střely, dva výbuchy a dva zničené Strykery na Ukrajině
Autor fotografie: Tomás Del Coro / Flickr|Popisek: M1126 Stryker
Ztráty se pochopitelně nevyhýbají ani technice, jež byla bojující Ukrajině dodána ze západu. Síla výbuchů vyrazila u obou amerických transportérů boční nouzové dveře. Vozidla jsou na odpis.
Na níže přiloženém videu kontrolují příslušníci ukrajinských ozbrojených sil dva zasažené obrněnce. Ze záběrů je celkem jasně patrné, že se jedná o obrněné transportéry M1126 Stryker. Přesný typ vozidla lze jednoznačně určit z dálkově ovládané stanice Protector s kulometem M240 ráže 7,62x51 mm. Vozidla ICV (Infantry Carrier Vehicle) jsou přechodem mezi lehkými stroji s pancéřováním proti ručním zbraním a střepinám a těžkými MBT.
I přesto, že má Stryker relativně kvalitní pancíř, zásahu kumulativní protipancéřové střely nemá prakticky šanci odolat. Na videu je jasně patrné, že obě ICV nebyla rozmetána a síla výbuchu se soustředila dovnitř vozidel, především toho prvního. Kumulativní střela se propálila dovnitř a vykonala své dílo. Na prvním je místo zásahu zřejmě patrné, na druhém obrněnci ne. V každém případě síla exploze vyrazila v obou případech nouzová dvířka na levé straně transportérů. Pokud byl v prvním stroji výsadek, zřejmě nepřežil.
M1126 je součást velmi široké rodiny amerických transportérů, které jsou vyráběny ve velkém množství verzí. Jsou odvozeny z kanadských LAV III. Nejčastěji jsou vyzbrojeny výše zmíněnou stanicí, 40mm granátometem Mk 19 nebo 30mm rychlopalným dělem Mk 44 Bushmaster. Na typu M68A2 je instalováno 105mm dělo M1128, tedy něco podobného jako neúspěšné francouzské AMX na Ukrajině. Na vozidla byla dokonce i instalována SHORAD jako systém proti UAV.
Stryker je osmikolové vozidlo s váhou kolem 19 tun. Na zpevněných cestách dosáhne rychlosti až 100 km/h a kromě dvoučlenné posádky (řidič a velitel) uveze družstvo o síle devíti mužů. Velitel vozidla má k dispozici komunikační systém FBCB2, jenž umožňuje komunikaci mezi vozidly pomocí textových zpráv a mapové sítě. A pochopitelně zaručuje komunikaci s řídícím centrem. Velitel může na mapě označit nepřítele, jehož poloha je okamžitě k dispozici všem ostatním.
Zdroj: Autorský komentář Jaroslava Červenky
Tagy článku