Video: F-35B vs. AV-8B Harrier II. Vzlety a přistání na letadlové lodi

Video: F-35B vs. AV-8B Harrier II. Vzlety a přistání na letadlové lodi
Popisek: Ilustrační obrázek
04 / 10 / 2017, 15:00

Stíhací letoun F-35B je první světový nadzvukový stíhač kategorie STOVL na světě. Jako první "neviditelný" letoun přistál tento stroj poprvé už v roce 2013 na bývalé výsadkové lodi USS Wasp.

F-35B je stejně jako jeho předchůdce AV-8B Harrier II schopen krátkého vzletu a vertikálního přistání (STOVL). Používá k tomu dvouproudový motor Pratt & Whitney F135 a hřídelí hnané dmychadlo Rolls-Royce/Allison pro svislý vzlet s patentovanými hřídelemi, které se mohou otočit až o 90 stupňů, podle aktuálního režimu. 

Letouny F-35B letouny nahradí Harriery u britského námořnictva a americké námořní pěchoty. Stejnou verzi má zavést do výzbroje i Itálie. Britské F-35 budou operovat jak z pozemních základen, tak z nových letadlových lodí Royal Navy třídy Queen Elizabeth a v RAF doplní vyspělý letoun 4. plus generace Typhoon FGR4, se kterým tak budou tvořit páteř RAF pro příští desítky let.

Psali jsme: Projekt Centurion společnosti BAE postupuje mílovými kroky

mcdonnell douglas av-8b harrier II+

AV-8B Harrier II je jednomotorový bitevní letoun druhé generace letounů Harrier. Je schopen svislého vzletu, přistání nebo vzletu na krátké dráze (V/STOL). Byl navržen již koncem 70. let minulého století ve spolupráci USA a Velké Británie. Letouny AV-8B jsou stále používány námořní pěchotou USA a italským námořnictvem. 

A jak vypadají vzlety a přistání na palubě letadlové lodi v podání obou letounů, které od sebe dělí více než 40 let? 

 

Zdroj: Lockheed Martin, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.