VIDEO: F/A-18F Super Hornet startuje z letadlové lodi Gerald Ford za pomoci elektromagnetického katapultu

VIDEO:  F/A-18F Super Hornet startuje z letadlové lodi Gerald Ford za pomoci elektromagnetického katapultu
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: USS Gerald Ford
06 / 08 / 2017, 09:00

F/A-18F Super Hornet odstartovala z paluby letadlové lodi USS Gerald Ford pomocí revolučního elektromagnetického katapultu.

Během testů stíhačka F/A-18 vyzkoušela elektromagnetický katapult EMALS i nový záchytný systém AAG (Advanced Arresting Gear). Výhodou obou systémů je zejména schopnost libovolně v čase měnit svůj výkon, což v praxi umožňuje buď vyslat či zachytávat lehká letadla, jako jsou například drony nebo bojová letadla.

První test EMALS a AAG uskutečnil na palubě na USS Gerald Ford pilot Jamie Struck 28.7. Test proběhl podle admirála Phila Davidsona úspěšně.

Katapult EMALS se tak v budoucnu stane nástupcem ,,klasických" parních katapultů, které s sebou přinášejí určitá rizika. Jejich hlavní nevýhodou je neschopnost regulace jejich výkonu. V praxi je tak nemožné, aby z letadlových lodí startovala například lehká bezpilotní letadla. EMALS má oproti nim mnoho nepopiratelných výhod  

Z konstrukčního a logistického hlediska EMALS zabírá méně místa, má nižší hmotnost a je energeticky méně náročný než zmiňované  ,,klasické" parní katapulty. Rovněž údržba zařízení je snadnější a EMALS zabírá i méně prostoru.

První testy systému EMALS začaly již v roce 2010 a za čtyři roky se podařilo jeho pomocí dostat do vzduchu 452 letadel.

 

psali jsme: Obrovská "superletadlová" loď USS Gerald Ford připravena k akci

 

 

Zdroj: newatlas.com

Tagy článku