VIDEO: FGM-148 Javelin: Americký zabiják Putinových tanků

VIDEO: FGM-148 Javelin: Americký zabiják Putinových tanků
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: FGM-148 Javelin
12 / 03 / 2022, 14:00

FGM-148 Javelin je přenosný protitankový raketový komplet středního dosahu, který se nyní široce uplatňuje na ukrajinském válčišti.

Zajímavé je, že Ukrajina požadovala po USA tyto zbraně již v roce 2014, kdy došlo k anexi Krymu Ruskem a k umělému vyvolání konfliktu na východě Ukrajiny s proruskými separatisty. První Javeliny však Ukrajina získala až v roce 2018, 210 kusů střel a 37 odpalovacích zařízení, další zásilka dorazila v létě 2020.

                                     

                                                                            Video: YouTube

Moderní zbraňový prostředek je výsledkem spolupráce předních zbrojovek Raytheon a Lockheed Martin. Do výroby se Javelin dostal v roce 1994 a o dva roky později ji dodala první jednotka americké armády. Na konci 90. let Javeliny přijala do výzbroje také námořní pěchota. Do roku 2002 bylo vyrobeno pro potřeby ozbrojených sil USA cca 3 000 odpalovacích zařízení a 30 000 střel.

V současné době vlastní raketový komplet 14 zemí, mimo jiné i Česko (3 kusy odpalovacích zařízení a 12 střel spolu s výcvikovou soupravou měly být zakoupeny pro výzbroj speciálních sil roku 2006). Mezi další uživatele řadíme i Čínu  (zajímavé že USA obchodují se zbraňovými systémy s Čínou, pokud se nejedná o prodej z třetí země), Lotyšsko, Velkou Británii či Jordánsko. Raketa je odpalována z ramene, vozidla či trojnožky, účinný dostřel činí 65 m (minimální), 2 500 m maximální. Nové varianty zbraně však dokážou zaměřit a zničit cíl vzdálený až 4 km.

Stejně jako předchozí M47 Dragon je i protitankový komplet Javelin koncipován jako přenosný. Má více než dvojnásobný účinný dosah a naváděcí soustavu typu „vystřel a zapomeň“ na principu pasivního systému samonavedení. Dragon byl stabilizován soustavou pyropatron které v průběhu letu vybuchovaly, Javelin je naprosto stabilní a autonomní. Střelec prostřednictvím zaměřovače instalovaného v odpalovacím zařízení (CLU - Command Launch Unit) uloží zjištěný cíl do paměti střely, která je vybavena vlastním termovizním senzorem.

Po vypuštění se střela navádí na daný cíl zcela samostatně. Letová dráha střely se pohybuje po křivce a na cíl dopadá shora. Takový způsob je výhodnější, protože obrněná vozidla mají nahoře slabší pancíř, tudíž má střela vyšší pravděpodobnost úspěšného zásahu. Střela jde ovšem přepnout i do režimu, ve kterém letí vodorovně celou cestu, tedy ničí slabě pancéřované cíle nebo bunkry. V omezené míře se dají využít i jako protiletadlové zbraně, nicméně spíše proti pomalejším cílům, jakými jsou vrtulníky.

Javeliny se staly na bojišti populární zbraní i proto, že je snadná na ovládání, manipulaci, je odolná ve všech klimatických podmínkách i v rámci zacházení, jak se říkalo je ,,vojáku odolná".

Jestli se nějaký zbraňový prostředek velmi dobře uplatňuje na ukrajinském bojišti, je to bezesporu právě  protitankový raketový komplet FGM-148 Javelin.

 

Zdroj: Army Recognition, Wikipedia

Tagy článku

-->