VIDEO: Francouzský Leclerc prodělá rozsáhlý upgrade, vozidla mají být nahrazena až projektem nového evropského tanku MGCS

VIDEO: Francouzský Leclerc prodělá rozsáhlý upgrade, vozidla mají být nahrazena až projektem nového evropského tanku MGCS
Autor: Daniel Steger, CC BY-SA 2.5 |Popisek: Tank Leclerc
21 / 06 / 2022, 13:00

Francouzské tanky Leclerc procházejí velkou modernizací, vylepšená verze byla k vidění na mezinárodním obranném veletrhu Eurosatory 2022.

Francouzská vyzbrojovací agentura DGA udělila před rokem společnosti Nexter kontrakt na upgrade 200 tanků Leclerc, který rovněž prodlouží vozidlům jejich životnost. Novou upgradovanou verzi Francouzi předvedli na nedávno skončeném mezinárodním zbrojním veletrhu Eurosatory 2022.

                                    

                                                                            Video: YouTube

Vylepšení tanku Leclerx XLR zahrnuje mimo jiné integraci vozidla do informačního systému Scorpion, digitální sítě francouzské armády, vybavení tanku bojovým informačním systémem SICS od společnosti Atos, který umožňuje lepší sdílení informací na různých stupních taktického velení. Změny prodělá rovněž systém řízení palby, řídící systém C4ISTAR, komunikační systémy, palubní počítač atd. Důležitým upgradem pak jistě bude balistická ochrana, kdy budou do tanků zabudovány nové bloky pancíře, posílení ochrany čeká také podvozek Leclercu, aby ještě lépe odolal minám či IED.

Hmotnost Leclerců má nyní v rámci upgradu činit 57 t, což je i tak o dost méně než u Leopardů nebo Abramsů, původní hmotnost činí 54,5 t. Co se týče celkového výkonu, tank bude osazen výkonnějším motorem SACM V8X-1500 o výkonu 1 500 koní. Pokud hovoříme o zbraňových systémech, Leclerc má nadále používat 120 mm kanón s hladkým vývrtem hlavně, nicméně rozšíří se v budoucnu jeho munice o nové typy programovatelného střeliva.

Takto výrazně upgradované tanky Leclerc XLR mají sloužit ve francouzské armádě přibližně do roku 2040, kdy mají být podle plánu nahrazeny projektem nového evropského tanku MGCS  (Main Ground Combat System). První zmodernizované tanky budou dodány ještě v roce 2022, dalších 50 kusů v roce 2024 a 122 tanků pak v roce následujícím. Zkompletování modernizačního procesu se předpokládá na rok 2028.

Leclerc patří ke jednomu z nejznámějších francouzských tanků s vysokou úrovní automatizace. Vozidlo z dílny francouzské zbrojovky Nexter patří do kategorie hlavního bojového tanku čtvrté generace, jež se vyrábělo v letech 1990 - 2008. Nahradila hlavní bojový tank AMX-30, který byl poprvé dodán francouzské armádě již v roce 1966.

Leclerc v sobě spojuje vynikající technické vlastnosti a dovednosti, především pak kombinuje vysoce efektivní systém řízení palby a skvělou mobilitu. Leclerc je schopen, bojovat, bránit se a ,,přežít" i proti výraznější přesile nepřátel.Zdroj: Janes
Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace