VIDEO: Indie může slavit - první domácí letadlová loď INS Vikrant byla zařazena do služby

VIDEO: Indie může slavit - první domácí letadlová loď INS Vikrant byla zařazena do služby
Autor fotografie: Cochin Shipyard Limited, Wikimedia Commons|Popisek: INS Vikrant
05 / 09 / 2022, 13:00

Pro Indii je to významný mezník, 2. září totiž vstoupila do služby letadlová loď INS Vikrant.

Indie má důvod k oslavám - 2. září 2022 vstoupila do služby první domácí letadlová loď INS Vikrant.  Je to vzhledem k trnitému vývoji plavidla pro Indii úspěch, ale i zároveň úleva. Premiér Naréndra Módí vyzdvihl na slavnostní ceremonii fakt, Indie je jednou z mála zemí, které dokázaly vybudovat plavidlo takového formátu vlastními silami. ,,Je to historický okamžik a zároveň mezník, kterého jsme dosáhli," prohlásil indický předseda vlády.

Vývoj ambiciózního projektu totiž provázelo poměrně velké zpoždění a několikrát se zadrhl. Vikrant totiž měl být předán indickému námořnictvu již v roce 2013, pak v roce 2015, 2018, respektive 2021. Nakonec se ukázal být reálným až závěr roku 2022.

                                   

                                                                             Video: Youtube

 

Prvotní práce na designu nové letadlové lodi začaly již v roce 1999, kýl byl položen v roce 2009, ze suchého doku bylo plavidlo vypraveno na konci roku 2011 a na vodu spuštěno v srpnu 2013. Délka letadlové lodi činí 262 m, výtlak 45 000 t, může dosáhnout rychlosti 30 uzlů (56 km/h). INS Vikrant je schopen pojmout 30 letounů či vrtulníků. Indie v této souvislosti plánuje, že z paluby letadlové lodi budou startovat letouny Rafale a  F/A-18 Super Hornet Block III.

K významnému posilování indických námořních kapacit dochází v posledních letech kvůli čínské expanzivnosti a Indie rozhodně nechce nechat nic náhodě, ale chce na zhoršenou geopolitickou situaci adekvátně reagovat. Indické námořní síly se sice nemohou měřit s těmi čínskými, ale pro Peking je zařazení nové letadlové lodi INS Vikrant jasným signálem, že Indie reaguje vlastními prostředky na dlouhodobě napjatý stav.

Indie má v současné době k dispozici jednu provozuschopnou letadlovou loď INS Vikramaditya o výtlaku 40 000 tun, která vstoupila do služby v roce 2013. Nicméně Indie pak pracuje i na další moderní letadlové lodi INS Vishal. Letadlová loď s novým designem má mít výtlak 65 000 - 70 000 tun a dosahovat rychlosti až 30 uzlů. Zvažuje se instalace elektromagnetického katapultu CATOBAR. Nové plavidlo je zatím v designové fázi, do služby má vstoupit na počátku třetí dekády.

Zdroj: Navy Recognition

Tagy článku