VIDEO: Írán odhalil podzemní království amerických stíhačů F-4 Phantom

VIDEO: Írán odhalil podzemní království amerických stíhačů F-4 Phantom
Autor fotografie: USAF, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: F-4
21 / 03 / 2023, 12:00

Írán zveřejnil videomateriál podzemního zařízení, v němž se nacházejí jeho stíhače F-4 Phantom.

Video z podzemní základny, kde se nacházejí stroje F-4 Phantom, před několika týdny zveřejnil Írán. Materiál ukazuje novou podzemní základnu pojmenovanou ,,Orel 44", kterou navštívil íránský šéf armády generálmajor Abdolrahim Mousavi a také náčelník generálního štábu Mohammad Bagheri.

Podle íránské agentury IRNA se jedná o jednu z nejdůležitějších podzemních základen, kterou máTeherán v současné době k dispozici, kde jsou stíhače vybavené raketami dlouhého doletu a dalšími zbraňovými systémy. ,,Jakýkoliv útok našich nepřátel včetně Izraele bude mít za následek odpověď z našich leteckých základen včetně Orla 44," řekl Bagheri v rozhovoru státní televizi.

Video ukazuje několik plně vyzbrojených stíhačů F-4, jichž má Írán ve výzbroji okolo šesti desítek. Jak uvádí server The Drive, jen 60% stíhačů F-4 jev součané době kdykoliv použitelných.

Právě stíhače F-4 Phantom dovolila Íránu mezinárodní situace v 60. a 70. letech a tehdejší přátelsky nakloněná vláda USA. Írán zakoupil 225 letounů F-4D (32 ks), F-4E (177 ks) a RF-4E (16 ks). Od USA má Írán ve výzbroji ještě stroje F-5 a F-14 Tomcat. Sám Írán část své kapacity stíhačů F-5 dříve přeprodal například Etiopii, Turecku či Řecku. Írán pak počítá s tím, že stíhačky zůstanou ve výzbroji i po roce 2030.

Není jistě bez zajímavosti, že se Teherán pokouší o vývoj vlastních stíhacích letounů. Írán pak využil designu strojů F-5 ke zkonstruování dalších letounů, zejména bojového stroje Azarachš. Jde o upravený letoun F-5 Tiger II, nicméně stroj je o něco rozměrnější než F-5. Írán začal na tomto letounu pracovat v 90. letech a výrobu spustil v roce 1997.

Zkonstruován byl i letoun Sákih (Blesk), druhá generace Azarachše. Tento jednomístný stíhač je pak také odvozený z americké F-5. Prototyp spatřil světlo světa v roce 2004 a do služby byl zařazen o dva roky později. Stroj má větší křídla než F-5 a pohání jej ruské proudové motory RD-33, které používají letouny MiG-29.

Když v roce 2018 Írán sebevědomě představil svůj nový ,,domácí" letoun 4. generace Kousar, bylo expertům jasné už na první pohled, že se jedná v podstatě rovněž o kopii amerického stroje F-5 Tiger II, i přes halasné proklamace, že letoun je ,,ze 100% domácí výroby". To ostatně potvrdila drtivá většina vojenských odborníků. Produkce letounů byla zahájena v roce 2018 a Írán tehdy prohlásil, že bude mít v letectvu dostatečný počet těchto strojů.

Západní vojenští experti však stejně jako předtím upozorňují na to, že Írán není schopen svými silami postavit vlastní stíhačku. A to platí s největší pravděpodobností i o Kousaru, kopii legendárního stroje F-5 Tiger II.

Zdroj: The Drive

Tagy článku

-->