foto: Tasnim, Wikimedia Commons, CC BY 4.0 /F-313
F-313 Quaher (Dobyvatel) jako íránská konkurence americké F-35, nebo ,,papírový tygr"? V roce 2013 se představil veřejnosti letoun, který má být ,,ráznou" stealth odpovědí na západní stroje - F-22 a F-35. F-313 se však od bezpečnostních a vojenských analytiků dočkal spíše posměšků než očekávané pochvaly.
F-313 byl představen před zraky tehdejšího prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda na začátku roku 2013 a vzbudil patřičnou pozornost. Ale v tomto případě spíše v negativním slova smyslu. Letoun totiž vypadal jako létající maketa (mock-up), která měla do hotového stroje skutečně daleko.
Video: YouTube
Lehce bizarní až atypické tvary stroje, který vypadal při prezentaci jako gigantický dron, těsný kokpit, nedokonalá avionika a další prvky vzbuzovaly další otázky pochybovačů, kteří tvrdí, že Írán nemá prostředky na to, aby postavil skutečnou odpověď západním nejvyspělejším letounům. K tomu přičtěme fakt, že na ukázce v roce 2013 nemá letoun ani viditelné interní zbraňové šachty, které jsou v případě stealth letounu obzvlášť důležité.
Psali jsme
Na projektu lehkého přepadového nadzvukového stíhače se začalo pracovat koncem 60. let, ale nakonec úspěšný nebyl.
Od představení letounu v roce 2013 nebylo o ,,Dobyvateli" poměrně dlouhou dobu slyšet. Do centra pozornosti se v podstatě dostal až v roce 2017, kdy íránský ministr obrany Hossein Dehghan prohlásil, že F-313 je připraven pro letové zkoušky. V dubnu stejného roku pak prototyp letounu absolvoval zkoušky pojíždění. Oproti roku 2017 si nešlo nevšimnout, že F-313 prošel řadou změn. Především má zvětšený kokpit, na čumáku stroje nechybí termovizní zařízení FLIR a letoun působí celkově robustněji než předchozí verze.
I přesto, že letoun doznal určitých změn, odborná média a vojenští analytikové pochybují o tom, že F-313 je vůbec životaschopným strojem, o to méně nasaditelným do nějaké ostré mise. Někteří odborníci či komentátoři tak hovoří o letounu jako o hoaxu či ,,směšné imitaci", znovu se objevily pochybnosti, zda F-313 bude schopen splnit výkony, o nichž předtím íránští vojenští a političtí představitelé halasně hovořili. Izraelský vojenský expert Tal Inbar prohlásil, že Írán nemá kapacity na to, aby mohl postavit stealth letoun, konkurenceschopný západním protějškům.
Nejblíže pravdě bude skutečnost, že Írán jen těžko může s dostupnými prostředky postavit takový letoun, a když už, tak půjde o nepovedenou či lacinou napodobeninu, která bude mít parametry lehkého či cvičného letounu.
Psali jsme
Státem ovládaná čínská média léta tvrdí, že Lidová osvobozenecká armáda dokáže nad Východočínským mořem sledovat „neviditelné“ stíhačky amerického...
Ostatně napodobeniny jsou stejně jako Číně i Íránu vlastní. Írán využil například designu strojů F-5 ke zkonstruování dalších letounů, zejména bojového stroje Azarachš. Jde o upravený letoun F-5 Tiger II, nicméně stroj je o něco rozměrnější než F-5. Írán začal na tomto letounu pracovat v 90. letech a výrobu spustil v roce 1997. Zkonstruován byl i letoun Sákih (Blesk), druhá generace Azarachše. Tento jednomístný stíhač je pak také odvozený z americké F-5. Prototyp spatřil světlo světa v roce 2004 a do služby byl zařazen o dva roky později. Stroj má větší křídla než F-5 a pohání jej ruské proudové motory RD-33, které používají letouny MiG-29.
Když v roce 2018 Írán sebevědomě představil svůj nový ,,domácí" letoun 4. generace Kousar, bylo expertům jasné už na první pohled, že se jedná v podstatě rovněž o kopii amerického stroje F-5 Tiger II, i přes halasné proklamace, že letoun je ,,ze 100% domácí výroby". To ostatně potvrdila drtivá většina vojenských odborníků. Produkce letounů byla zahájena v roce 2018 a Írán tehdy prohlásil, že bude mít v letectvu dostatečný počet těchto strojů. Západní vojenští experti však stejně jako předtím upozorňují na to, že Írán není schopen svými silami postavit vlastní stíhačku. A to platí s největší pravděpodobností i o Kousaru, kopii legendárního stroje F-5 Tiger II.
Zdroj: National Interest
Tagy