VIDEO: Italská letadlová loď Cavour je připravená provozovat stroje F-35B

VIDEO: Italská letadlová loď Cavour je připravená provozovat stroje F-35B
Autor fotografie: US Navy, flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: F-35B
02 / 04 / 2021, 14:00

Stíhače F-35B mohou vzlétávat z paluby italské letadlové lodi Cavour, ta je nyní certifikována je provozovat, informoval server Naval News.

Italská letadlová loď Cavour může provozovat stíhače F-35B, integrační testy plavidla a amerického stroje 5. generace dopadly úspěšně. Zkoušky představovaly výzvu, protože se konaly v nepříznivé globální situaci ovlivněné koronavirovou pandemií, a tak musela být dodržována striktní zdravotní pravidla.

                                  

                                                                          Video: YouTube

Několikatýdenní testy začaly 28. února, respektive 1. března, kdy poprvé přistál stíhač F-35B na palubě letadlové lodi Cavour. Celkem bylo do testovacího procesu zapojeno zhruba 800 lidí. Během samotných zkoušek dva stroje F-35B absolvovaly přes 50 leteckých misí v odlišných podmínkách i v noci, vykonaly okolo 120 vertikálních přistání. Italské námořnictvo v době pandemie COVIDu zvládla tyto technologicky, organizačně, finančně a vzhledem k situaci i hygienicko-epidemiologicky nebývale náročné testy úspěšně.

Cavour představuje největší plavidlo v italském námořnictvu. Jeho délka činí necelých 250 m, výtlak je 27 100 t. Plavidlo bylo uvedeno do služby v roce 2008. Aby mohly stroje F-35B operovat v budoucnu z letadlové lodi Cavour, muselo být přistoupeno k důsledné modernizaci letové paluby a dalším úpravám, které trvaly 16 měsíců a celkově vyšly na 74 milionů eur.

Paluba mimo jiné dostala novou vrstvu, která má omezit nežádoucí termodynamické účinky v momentě, kdy F-35B vzlétá a přístává. Další modifikace zahrnovaly úpravy hangáru, prostor pro palivo, elektronických systémů apod. 

Itálie si objednala celkem 30 letounů F-35B, 15 je určeno pro vzdušné síly a a 15 pro námořnictvo. To obdrželo v roce 2018, respektive 2019 dva letouny F-35B.

 

Zdroj: Naval News

 

Tagy článku