Video: Jaderné monstrum křižník Petr Veliký odpaluje raketu Granit

Video: Jaderné monstrum křižník Petr Veliký odpaluje raketu Granit
23 / 09 / 2017, 12:30

Chloubou sovětské a posléze ruské flotily jsou těžké raketové křižníky třídy Kirov, největší válečná plavidla, která byla od roku 1949 postavena. Tomu odpovídá i mohutná výzbroj. Video zveřejnilo ruské ministerstvo obrany.

Z původně plánovaných pěti lodí byly postaveny pouze čtyři, jejich určením je likvidace nepřátelských ponorek a hladinového loďstva. Jsou poháněny kombinací dvou nukleárních reaktorů a dvou parních turbín, každá o výkonu 70 000 kW. Rychlost lodi je mezi 31 – 32 uzly.

Výzbroj je jedním slovem imponující. Raketový systém P-500 Granit umožňuje vypálit dvacet raket na cíle vzdálené až 500 kilometrů. Systém řízení palby umožňuje řídit střely až prakticky do zásahu cíle, kdy vedoucí střela letí ve vyšší výšce kvůli identifikaci cíle a další jsou v nižší letové hladině. Pokud dojde k sestřelení vedoucí rakety, automaticky dojde k převzetí její role další střelou. (Zdroj: www.military.cz)

P-700 Granit/ SS-N-19 Shipwreck protilodní střela:

Hmotnost 7 tun 
Délka 10 m
Hmotnost bojové hlavice 750 kg

Psali jsme: Jaderný křižník Admiral Nakhimov se stane nejmocnější lodí ruské flotily

Lodě nesou dále protiponorkovou a protivzdušnou výzbroj jako 96 střel dlouhého doletu S-300F, nebo rotační kanóny ráže 30mm. Hlavní dělová výzbroj jsou dvě děla ráže 130mm umístěná v jedné dělové věži.

Mimochodem výkony těchto lodí byly jedním z důvodů opětovného zařazení lodí třídy Iowa do amerického námořnictva v 80.letech minulého století.

Ze čtyř jednotek je již zcela vyřazen Admiral Ušakov (původní název Kirov). Admiral Nachimov (Kalinin) je nyní v loděnici Sevmach, kde se má pracovat na jeho přestavbě. Petr Veliký (Jurij Andropov), asi neznámější ze všech ruských lodí by měl zamířit k opravám, až budou skončeny práce na Nachimovi, Admiral Lazarev má zatím osud nejistý.

Lazarev v doku

Zdroj: RuMoD, military.cz, wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.