Video: Jak to vypadá uvnitř nejmodernější válečné lodi světa USS Zumwalt

Video: Jak to vypadá uvnitř nejmodernější válečné lodi světa USS Zumwalt
Autor fotografie: US Navy|Popisek: USS Zumwalt
04 / 10 / 2017, 09:00

Třída USS Zumwalt je nejmodernější americkou hladinovou lodí. Je zvláštní svým trupem, jehož stěny se rozšiřují směrem ven, což trochu připomíná koncepty válečných lodí navrhovaných začátkem 20. století, tedy téměř před 100 lety. Zatím se loď potýká s "porodními" problémy, ale přes to všechno je to pěkný kousek.

Od té doby na moři nikdy loď této velikosti a koncepce nevyplula. Na palubě je 20 vertikálních vypouštěcích sil (PVLS), každé obsahuje 5 střel, celkem tedy ponese loď 80 střel s plochou dráhou letu Tomahawk, raketová torpéda ASROC, protiletadlové střely Standard SM-3 a RIM-162 ESSM.

Kontroverzní dělová výzbroj tzv. Advanced Gun System obsahuje dva automatické 155 mm kanóny s kadencí 12 ran za minutu a dostřelem 100 námořních mil a dva 30mm kanóny Bushmaster II Mk 46. Zatím to ale vypadá na poměrně slušný problém, protože díky zrušení objednávky na několik desítek lodí této velikosti budou dokončeny pouhé tři jednotky, čímž došlo k astronomickému růstu ceny nábojů do těchto děl. Podle všeho tedy dojde k jejich výměně za rail guny.

Loď nese dva vrtulníky. Výtlak třídy Zumwalt se pohybuje okolo 15 000 tun při délce 183 metrů, rychlost 30 uzlů zajišťují dvě plynové turbíny Rolls-Royce Marine Trent. Pro představu, jak je tento "torpédoborec" velký malé srovnání s poslední používanou třídou křižníků US Navy, třídou Ticonderoga.

Délka: Zumwalt 183 metrů Ticonderoga 173 metrů
Šířka: Zumwalt 24,5 metru Ticonderoga 16,8 metru
Ponor: Zumwalt 8,41 metru Ticonderoga 10,2 metru

Posádku tvoří 142 mužů, díky vysokému stupni automatizace a robotizace lodi je ale možné loď provozovat v plném bojovém nasazení v počtu pouhých 40 mužů!

Neviditelná loď

Lawrence Pye, lovec krabů v rozhovoru pro agentutu AP uvedl, že na jeho radaru tato 183 metrů dlouhá loď vypadala asi jako 12 metrů dlouhý rybářský člun. Na USS Zumwalt se díval ze vzdálenosti asi 800 metrů, když se loď vracela do loděnice Bath Iron Works.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.