VIDEO: Japonsko spustilo na vodu novou ponorku Hakugei
foto: Hunini CC BY-SA 4.0/Ponorka Hakugei
Na vodu byla spuštěna druhá jednotka třídy Taigei ponorka Hakugei (,,Bílá velryba").
Japonsko spustilo na vodu druhou diesel-elektrickou ponorku Hakugei nové třídy Taigei. V této třídě již figuruje stejnojmenná ponorka Taigei, která byla spuštěna na vodu právě před rokem, a počítá se s tím, že vstoupí do služby v roce 2022, Haigei potom o rok později. Třída Taigei má perspektivně v budoucnu nahradit třídu Sórjú.
Video: YouTube
Japonsko zároveň posilováním námořních kapacit chce adekvátně reagovat na soustavně rozpínavou politiku Číny ve východním Pacifiku a Jihočínském moři a též aktivity KLDR v rámci raketových technologií a výstavby nových ponorek (SM informoval). Stavba ponorek třídy Taigei je součástí plánu z roku 2010 na navýšení celkového počtu ponorek japonských námořních sil sebeobrany z 16 na 22 kusů.
Psali jsme
Jedním z prvních úkolů, které si vítězové po podpisu japonské kapitulace 2. září 1945 vytkli, byla demilitarizace poraženého protivníka....
Výtlak ponorky, která může pojmout až 70 členů posádky, činí 3 000 t, jedná se tedy o drobné navýšení oproti třídě Sórjú. Délka ponorky je 84 metrů, šířka 9,1 m. Ponorky jsou vyzbrojeny šesti 533mm torpédomety HU-606. Ve výzbroji jsou torpéda typu 89 též z produkce MHI a protilodní střely Harpoon.
Pokud porovnáme modernizační či vyzbrojovací programy jednotlivých zemí regionu, právě na ponorkové loďstvo je kladen velký důraz. Příklady jsou KLDR, Čína, Rusko, Austrálie, Indie nebo zmíněné Japonsko. Lze tedy očekávat další kolo vyzbrojování, a to naopak ochranu proti ponorkám a boj s nimi.
Psali jsme
Společnost Patria odesílá svá obrněná vozidla AMVXP 8x8 do Japonska, kde se podrobí testům. Japonsko poptává v rámci obměny své pozemní techniky...
Sem budou patřit sítě senzorů, detekční sonarové bóje, protiponorkové vrtulníky nebo letouny a samozřejmě hladinová plavidla. Ať ta již v současnosti ve výzbroji s rozšířenými schopnostmi, nebo vývoj specializovaných protiponorkových plavidel. Nelze ani opomenout příslušnou munici, jako torpéda, rakety nebo miny (kotvené nebo hlubinné vymetávané z hladinových plavidel). Každopádně závody ve zbrojení nabírají na obrátkách, ze kterých velcí hráči obviňují jeden druhého.
Zdroj: Defense News
Tagy