VIDEO: Jsou zpět. US Navy osazuje po 24 letech své ponorky protilodní střelou Harpoon

VIDEO: Jsou zpět. US Navy osazuje po 24 letech své ponorky protilodní střelou Harpoon
Autor: Public Domain, US Navy|Popisek: Střela Harpoon
03 / 03 / 2021, 09:00

Velký návrat, chtělo by se možná říct. Po 24 letech se totiž vrací podzvuková protilodní střela UGM-84A, budou jimi vyzbrojeny ponorky třídy Los Angeles.

US Navy zohledňuje přirozeně rostoucí kapacity čínského i ruského námořnictva a chce vyzbrojit své ponorky střelou na delší vzdálenost. Raketa Harpoon byla první specializovanou protilodní střelou, která se představila již v 70. letech. Střelu je možné odpalovat z letadel (AGM-84), hladinových lodí (RGM-84), ponorek (UGM-84).

                                 

                                                                            Video: YouTube

Po pádu sovětského impéria US Navy usoudila, že není vlastně proti komu jí použít, a tak byla vyřazena postupně ze služby. Nicméně námořní hrozby existují neustále v podobě Číny či dnešního Ruska. Po 24 letech, kdy byla protilodní raketa UGM-84A vyřazena ze služby, tak hlásí znovu návrat, protože v tomto směru US Navy poněkud tlačí bota.

Americké námořnictvo plánuje zmodernizovat raketu a spustit proces opětovné cetrifikace střely. Harpoon spadá do strategie amerického námořnictva, jehož jednou z priorit jsou právě protilodní střely s delším dosahem. Během cvičení RIMPAC 2018 byla střela Harpoon mimo jiné odpálena nedaleko Havaje z ponorky USS Olympia, což bylo poprvé od roku 1997.

Server Breaking Defense uvedl, že střelami budou osazeny ponorky třídy Los Angeles, následovat pak mají i třídy Seawolf a Virginia. Společnosti Boeing již byl udělen kontrakt v hodnotě 10 milionů dolarů na dodávku raket do konce letošního roku. Při vypuštění z ponorky je střela Harpoon vypuštěna ve vodotěsném pouzdru z torpédometu a toto pouzdro opustí až na hladině.

US Navy se v této souvislosti dále soustředí na vyzbrojování pobřežních bojových lodí (LCS) protilodními střelami Naval Strike Missile (NSM). Je počítáno s tím, že jimi bude vybaveno více než 30 zmíněných plavidel a také fregaty nové třídy Constellation.

Americké námořnictvo a námořní pěchota také zkoumají možnost, jak osadit i obojživelné výsadkové lodě střelami NSM, jako například USS San Antonio (LPD-17). Lodě LPD potřebují podle US Navy schopnost se jednak bránit a na druhou stranu mít možnost potopit nepřátelské plavidlo. Nevyužívat je primárně jako útočnou platformu, ale výrazně zvýšit jejich schopnost přežití na moři.

Zdroj: Breaking Defense

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace