Video: Kanón AK-130 jaderného křižníku Petr Veliký v akci

Video: Kanón AK-130 jaderného křižníku Petr Veliký v akci
Autor fotografie: Norwegian Armed Forces Media Centre|Popisek: Jaderné monstrum třídy Kirov
30 / 11 / 2019, 19:00

Chloubou sovětské a posléze ruské flotily jsou těžké raketové křižníky třídy Kirov. Jsou to největší válečná plavidla, která byla od roku 1949 postavena (pokud nepočítáme letadlové lodi). Vzhledem k jejich velikosti se vlastně jedná o bitevní křižníky. nespoléhají pouze na silnou raketovou výzbroj, ale loď je osazena dvoudělovou věží s kanóny AK-130 .

Kanóny ráže 130 mm jsou chlazené kapalinou a mají dostřel okolo 16 kilometrů. Navádění je buď radarem, opticky nebo pomocí elektroniky (například zaměření cizího radaru). AK-130 může být použit i jako protiletadlový komplex. Dělová věž je ovládána dálkově a obsahuje 180 nábojů jak explozivních, tak protiletadlových.

Lodě třídy Kirov podstoupí v nejbližších letech velké přestavby. Admiral Nakhimov již opravami a výměnou bojových systémů prochází - již nevyráběné nadzvukové střely P-700 Granit instalované na křižníku budou nahrazeny novými střelami Caliber, což umožní zasáhnout cíle nejen na moři, ale také pozemní cíle, což výrazně zvýší bojový potenciál této lodi.

Technické údaje:

Výtlak až 26 396 t (plný)
Délka 252 m
Šířka 28,5 m
Ponor 10,33 m

Zdroj: Foxtrot Alpha

 

Tagy článku