VIDEO: Kdo má drsnější start - F-22 vs. Mig-29

VIDEO: Kdo má drsnější start - F-22 vs. Mig-29
Autor fotografie: Redakce|Popisek: F-22 vs. Mig-29
02 / 12 / 2018, 11:30

Zprvu to vypadá poněkud nesmyslně - porovnávat stroj 5. generace se starším strojem z dob hluboko za studené války. Mig-29 absolvoval první vzlet v roce 1977, zatímco Raptor v roce 1997.

Situace se ale změní, když si uvědomíme, že F-22 je nástupcem stroje F-15 Eagle a částečně i programu Advanced Tactical Fighter (ATF), který měl za úkol vytvořit stíhací stroj schopný čelit celosvětovým hrozbám a sovětským strojům Su-27 a Mig-29. 

Pro další vývoj byly vybrány firmy Lockheed a Northrop, které vyvyinuly stroje YF-22 a YF-23 jako technologické demonstrátory. Tyto letouny byly vyhodnoceny v roce 1991 a byl zvolen Lockheed YF-22, z kterého vznikl známý F-22 Raptor.

Mig-29 byl naopak reakcí SSSR na stroje F-15 a F-16 a do služby vstoupil už v posledních letech skomírajícího východního bloku. Je známý svou velkou obratností ii bez motoru s vektorováním tahu, tuto schopnost získal až jeho nástupce Mig-35. Mig-29 totiž vytváří vztlak celým svým povrchem a díky motorům vzdáleným poměrně daleko od sebe má zvýšenou odolnost v boji.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.