Kolová samohybná houfnice DITA posouvá možnosti moderního boje dál

Kolová samohybná houfnice DITA posouvá možnosti moderního boje dál
Autor fotografie: Excalibur Army|Popisek: Kolová samohybná houfnice DITA
20 / 02 / 2021, 16:30

Společnost Excalibur Army spadající pod holding Czechoslovak Group nyní vyvíjí novou kolovou samohybnou houfnici DITA. Ta představuje moderní bojový prostředek pro válčiště 21. století se zvýšeným stupněm autonomie.

V dynamicky se měnícím bojišti 21. století hrají stále důležitou úlohu moderní dělostřelecké prostředky. Československo a nyní Česká republika dokázala, že patří v tomto ohledu mezi špičku, která snese mezinárodní srovnání. Modernizací dělostřelectva se zabývá i společnost Excalibur Army, jež stojí mimo jiné za projekty DANA M1 CZ, DANA M1M, a pozornost upoutala samohybná houfnice DANA M2 jakožto vrchol pomyslné pyramidy rodiny DANA. V roce 2018 si DANA M2 odbyla svou premiéru na tradiční akci Bahna, kde se jí dostalo náležité pozornosti.

dita

Zdroj: Excalibur Army

Do portfolia společnosti přibyde i vyvíjená kolová samohybná houfnice DITA, která posouvá možnosti moderního boje dál. V současné době je nutno hovořit o prototypu, respektive technologickém demonstrátoru, který byl právě dokončen. Jeho délka čini 13,02 m, hmotnost činí 29 tun. V obecné rovině se jedná o bojový dělostřelecký prostředek ráže 155 mm, který může nabídnout excelentní průchodnost terénem, velkou přesnost střelby a moderní palubní řídící systém. Zmíněný řídící palubní systém zahrnuje například subsystémy diagnostik, inerciální navigaci, automatické navádění zbraně, správu a výběr munice.

Samohybná houfnice počítá pouze se dvěma členy posádky - řidičem a velitelem a vysokým stupněm autonomie. Důležitým komponentem systému je pancéřovaná kabina s filtrační jednotkou, která splňuje nejpřísnější současné normy a reflektuje rovněž nejnovější trendy. Má nízkou siluetu, balistickou a protiminovou ochranu úrovně 1 podle normy STANAG 4569. disponuje i systémem ochrany proti účinkům zbraní hromadného ničení.

Samohybná houfnice stojí na stojí na čtyřnápravovém podvozku Tatry s pohonem všech kol. Pohonnou jednotku systému bude zajišťovat vzduchem chlazený osmiválcový motor Tatra T3C-928-90 o výkonu 300 kW s automatickou převodovkou. DITA bude moci dosáhnout rychlosti 90 km/h na silnici, v náročném či špatně přístupném ternénu 25 km/h. Dojezdová vzdálenost činí 600 km.

dita2

Zdroj: Excalibur Army

 

U samohybné houfnice bude hrát důležitou roli naváděcí systém A.S.A.P. (Automatic Setting of Action Position). Došlo tak k urychlení zaujetí palebného postavení, samotné střelby i opuštění palebného postavení. Dostřel zbraně nabízející velkou přesnost je 39 km, houfnice může vézt 40 kusů munice, které jsou umístěné v dopravnících. Rychlost střelby má činit 5 ran za minutu při pokračující palbě na cíl.

V lednu 2021 byl na světě funkční prototyp (technologický demonstrátor), který má před sebou sérii nezbytných testů. Excalibur Army počítá s tím, že právě demonstrátor se poprvé představí na prestižním veletrhu obranných technologií IDEX 2021, jenž se i přes nepříznivou světovou panedmickou situaci uskuteční v Abú Zabí ve dnech 21.-25. února.

Samohybná houfnice DITA představuje v rodině houfnice ráže 155 mm další hodnotný příspěvek, který v sobě na jedné straně kombinuje moderní řídící systémy s pokročilým stupněm autonomie, vysokou přesností palby a dlouhým dostřelem a vysokou ochranou posádky a mobilitou na straně druhé.  

Tagy článku