VIDEO: Lehký tank Type 15 - čínský ,,černý panter" proti Indii

VIDEO: Lehký tank Type 15 - čínský ,,černý panter&quote; proti Indii
Autor: Vitaly V. Kuzmin CC BY-SA 3.0|Popisek: Čínský tank Type 96 (ilustrační obrázek)
17 / 07 / 2021, 16:30

Ve vyostřeném pohraničním střetu mezi Čínou a Indií se prosazovaly zejména čínské lehké tanky Type 15. Na ty Indové neměli v podstatě odpověď.

Při vypjatých pohraničních střetech mezi Indií a Čínou v horské oblasti Ladakh či kolem sporného jezera Pangong se prosadily nové čínské tanky Type 15 (,,Černý panter"). Zejména v hornatých či horských lokalitách si vedly čínské tanky více než dobře. Čínské lehké tanky byly podle různých zdrojů vysazeny také na Tibetské náhorní plošině. Proti nim Indie v podstatě nenašla v pohraničním konfliktu adekvátní odpověď.

                                 

                                                                        Video: YouTube

Jedná se o třetí generaci lehkého tanku, nástupce lehkého tanku Type 62. Existence tanku byla potvrzena formálně čínským ministerstvem obrany v roce 2018 a ve stejném roce bylo vozidlo přijaté do služby. O rok později jej mohli lidé vidět na tradiční pompézní vojenské přehlídce k výročí vzniku Čínské lidové republiky.

Vozidlo je navrženo jako moderní lehká mobilní platforma, která efektivně může operovat v horských, respektive hornatých oblastech, lesnatých či vodnatých lokalitách. Jinými slovy oblastech, kde mají čínské tanky Type 99 a Type 96 problémy se zdoláním terénu. Tank Type 15 se může pohybovat maximální rychlostí 70 km/h, operační dosah činí 450 km.

Tank je vybaven stabilizovaným drážkovaným kanonem ráže 105 mm jako hlavní zbraní, sekundární výzbroj tvoří dálkově ovládaná zbraňová stanice s koaxiálním kulometem ráže 12,7 mm a granátometem QLZ-04. Tank je vybaven rovněž nezbytnou ochranou proti CBRN, panoramatickým viděním pro velitele vozidla, pokročilým balistickým počítačem, taktickým velitelským systémem či navigační soustavou, která se skládá z inerciálního navigačního systému a satelitní komunikace.

Mezi výhody čínského lehkého tanku můžeme řadit jeho přepravitelnost vzduchem vzhledem ke své hmotnosti (standardní 33 tun). Transportní letouny Y-20 jsou schopné pojmout až dva tanky Type 15.

Protože Indie zatím nenašla adekvátní řešení, které by mohlo konkurovat čínským tankům Type 15, rozhodla se se pořídit do výzbroje 350 lehkých tanků, jejichž hmotnost nemá překročit 25 tun, a byly by tedy ještě ,,lehčí" než jejich čínské protějšky. Nové lehké tanky mají být podle indických požadavků mobilní platformou s velmi dobrou výzbrojí, s potenciálem další modernizace, která by byla schopna efektivně likvidovat širokou paletu pozemních hrozeb.

Indie má pak několik možností, jaké řešení zvolit, nabízí se například ruský Sprut-SDM-1, jihokorejská možnost v podobě nového vozidla na podvozku bojového vozidla pěchoty K21 se 105 mm kanonem či americký M-8 AGS, jenž je vyzbrojen 105 mm kanonem s drážkovaným vývrtem a tlumeným zákluzem. Tank má dle typu pancéřování hmotnost 19,25 - 24,75 t.

Uvidíme, k jakému řešení se nakonec Indie přikloní, ale přítomnost lehkých tanků ve výzbroji je v pohraničních potyčkách s Čínou již samo o sobě nutností.

 

Zdroj: 19fortyfive.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace