VIDEO: Mechanizovaná brigáda těžkého typu? Potřebuje moderní výzbroj: BVP i tanky, říká exnáčelník speciálních jednotek Němec

VIDEO: Mechanizovaná brigáda těžkého typu? Potřebuje moderní výzbroj: BVP i tanky, říká exnáčelník speciálních jednotek Němec
Popisek: Lumír Němec
27 / 08 / 2020, 16:00

Válečný veterán a bývalý velitel elitního útvaru SOG Lumír Němec ve videu vysvětluje základní koncepci a potřeby těžké mechanizované brigády. Česká republika se zavázala, že v rámci obranného plánování NATO poskytne pozemní mechanizovanou brigádu těžkého typu, a to k 1. lednu 2026. Co si ale můžeme představit pod pojmem mechanizovaná brigáda těžkého typu? Jedná se o bojovou jednotku představující rozhodující palebnou a údernou sílu pozemních sil Armády České republiky.

Těžká, tedy mechanizovaná brigáda v je českých podmínkách ustavena jako formace opřená o tři prapory mechanizované pěchoty na pásových bojových vozidlech BVP-2 a tankovém praporu, papírově vyzbrojeném modernizovanými tanky T-72M4 CZ. Bohužel  tyto tanky ale dlouhodobě nefungují, takže jsou zastoupeny původními T-72M1, jejichž životnost i efektivita jsou moderním bojišti zanedbatelné. Je evidentní, že současná těžká brigáda je postavena na muzejních kouscích a její bojová hodnota je mizivá.

Tato brigáda není určena k nasazení v mezinárodních misích na vzdálených místech planety, ale tvoří základní součást pozemních sil, která v kombinaci s podobnými formacemi spojenců odstrašuje nebo odráží potenciálního nepřítele ohrožujícího naše nebo spojenecké území.

                                                                         Video: YouTube

Podobně jako my strukturují své mechanizované nebo obrněné formace také naši nejbližší sousedé a spojenci, tedy Německo a Polsko, přičemž obrněné i mechanizované brigády Bundeswehru kombinují mechanizovanou pěchotu jak na pásových BVP (PUMA a jí nahrazovaný MARDER), tak na kolových obrněných transportérech (Boxer a menší Fuchs).

Těžká brigáda je primárně určena k obraně republiky nebo k podpoře spojenců v okolních státech. A podle těchto hlavních úkolů by k vyzbrojení těžké brigády mělo přistupovat i Ministerstvo obrany a vláda. Je skvělé mít perfektně vyzbrojené a vybavené expediční sbory, ale není možné aby současně síly určené k obraně republiky byly vybaveny zastaralou technikou z dob studené války. Ministerstvo obrany i armáda mají velké plány, ale čas běží příliš rychle, a pokud se na Valech spuštěné procesy nezrychlí, tak  k 1. lednu 2026 může mít Armáda České republiky z ostudy kabát.

Autor: Lumír Němec, válečný veterán, bývalý šéf speciálního útvaru SOG

Tagy článku