VIDEO: Modernizace jaderného arzenálu USA v plném proudu. F-35 svrhl inertní verzi pumy B61-12
foto: public domain/Jaderná puma B61
Práce na jaderné pumě B61-12 probíhají již několik let včetně testů, shoz zbraně provedl i letoun F-35 v rychlosti vyšší než zvuk.
Vývoj vylepšené jaderné bomby B61-12 vstoupil do další fáze. 25. srpna letoun F-35 provedl shoz její inertní verze nad střelnicí střelnicí Tonopah Test Range v Nevadě v rychlosti vyšší než zvuk. Až nyní o akci přinesla odborná média informace.
Video: YouTube
Podle zástupců společnosti Sandia National Laboratories, která spolupracuje na vývoji bomby, se jednalo o historický okamžik a test dopadl úspěšně. Již předtím inertní verzi jaderné bomby zkoušely i jiné letouny, například F-15E Strike Eagle či bombardér B-2 Spirit. Poprvé byla zbraň vyzkoušena v roce 2015.
Psali jsme
USAF usiluje o to, aby stíhač 5. generace F-35 byl v provozu pokud možno ještě 50 let. Během této doby vzniknou nové, respektive vylepšené verze....
B61-12 má být významným posunem v americkém jaderném arzenálu a být tím odstrašujícím prostředkem pro nepřátele USA a NATO. Zbraň disponuje vylepšeným naváděcím systémem, má vyšší přesnost, její délka činí 3,65 m, hmotnost 347 kg. Puma má nahradit starší bomby B61 původně ze šedesátých let. V současné době mají USA k dispozici přibližně 400 bomb B61, přičemž polovina je rozmístěna v Evropě u spojenců z NATO.
Právě modernizace jaderných kapacit je jednou z amerických priorit do budoucna a úspěšný test, který proběhl v srpnu, otevírá nové možnosti v kombinaci pumy B61-12 a letounu F-35. Stroj 5. generace na ponese bomby ve vnitřních zbraňových šachtách. F-35 pak může nést celkem dvě tyto bomby. Kromě F-35 budou moci nést B61-12 také již zmíněný F-15E Strike Eagle a B-2 Spirit a v budoucnu se počítá s tím, že tuto kapacitu bude mít mít i bombardér B-21 Raider.
Zdroj: share-ng.sandia.gov
Tagy