VIDEO: Modernizace jaderného arzenálu USA v plném proudu. F-35 svrhl inertní verzi pumy B61-12

VIDEO: Modernizace jaderného arzenálu USA v plném proudu. F-35 svrhl inertní verzi pumy B61-12
Autor: public domain|Popisek: Jaderná puma B61
24 / 11 / 2020, 13:00

Práce na jaderné pumě B61-12 probíhají již několik let včetně testů, shoz zbraně provedl i letoun F-35 v rychlosti vyšší než zvuk.

Vývoj vylepšené jaderné bomby B61-12 vstoupil do další fáze. 25. srpna letoun F-35 provedl shoz její inertní verze nad střelnicí střelnicí Tonopah Test Range v Nevadě v rychlosti vyšší než zvuk. Až nyní o akci přinesla odborná média informace. 

                               

                                                                      Video: YouTube

Podle zástupců společnosti Sandia National Laboratories, která spolupracuje na vývoji bomby, se jednalo o historický okamžik a test dopadl úspěšně. Již předtím inertní verzi jaderné bomby zkoušely i jiné letouny, například F-15E Strike Eagle či bombardér B-2 Spirit. Poprvé byla zbraň vyzkoušena v roce 2015.

B61-12 má být významným posunem v americkém jaderném arzenálu a být tím odstrašujícím prostředkem pro nepřátele USA a NATO. Zbraň disponuje vylepšeným naváděcím systémem, má vyšší přesnost, její délka činí 3,65 m, hmotnost 347 kg. Puma má nahradit starší bomby B61 původně ze šedesátých let. V současné době mají USA k dispozici přibližně 400 bomb B61, přičemž polovina je rozmístěna v Evropě u spojenců z NATO.

Právě modernizace jaderných kapacit je jednou z amerických priorit do budoucna a úspěšný test, který proběhl v srpnu, otevírá nové možnosti v kombinaci pumy B61-12 a letounu F-35. Stroj 5. generace na ponese bomby ve vnitřních zbraňových šachtách. F-35 pak může nést celkem dvě tyto bomby. Kromě F-35 budou moci nést B61-12 také již zmíněný F-15E Strike Eagle a B-2 Spirit a v budoucnu se počítá s tím, že tuto kapacitu bude mít mít i  bombardér B-21 Raider.

 

Zdroj: share-ng.sandia.gov

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace