VIDEO: Na bojiště 21. století se řítí izraelský ,,blesk" Merkava V

VIDEO: Na bojiště 21. století se řítí izraelský ,,blesk&quote; Merkava V
Autor fotografie: Zachi Evenor, (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Merkava IV. (ilustrační fotografie)
26 / 09 / 2023, 14:00

Představuje se nová Merkava V Barak (,,Blesk"), která je v rámci rodiny osvědčených tanků dalším technologickým posunem a má představovat jeden z nejlepších tanků budoucnosti.

Merkava IV je před nástupem verze V. zatím poslední verzí ikonického izraelského tanku. Byla vyvíjena od roku 1999 a ve výrobě je od roku 2004, a od té doby také prošla řadou modernizací. Merkava IV  byla prvním tankem světa vybaveným pokročilé senzory řízené umělou inteligencí, jejímž cílem je co nejvíce uvolnit ruce a mysl osádky, která se tak může soustředit na orientaci v situaci a plnění úkolu. Což dále posiluje systém řízení boje od společnosti Elbit. Byla také prvním moderním tankem bez nabíječova poklopu ve věži - průlezy a poklopy snižují odolnost proti moderním protitankovým řízeným střelám. Je vybavena vynikajícím systémem řízení palby El-Op Knight Mark 4, který dokáže sledovat a zamknout pohybující se cíle včetně vrtulníků. 

Uvnitř třímístné věže je kromě hlavního kanónu a koaxiálního kulometu instalován také 60mm minomet. Minomet je nabíječem obsluhován zevnitř bojového prostoru věže tanku. Ve věži je koaxiálně s hlavní výzbrojí tanku, 120mm kanónem MG253 s hladkým vývrtem vyvinutým domácí společnosti IMI, instalován kulomet ráže 7,62 mm (zbraň na bázi belgického kulometu FN MAG). Na střeše věže tanku je lafetován kulomet ráže 7,62 mm, který může být zevnitř věže tanku plně ovládán velitelem, bez nutnosti vystavovat se nepřátelské palbě. Výzbroj může být doplněna ještě jedním střešně lafetovaným kulometem ráže 7,62 mm.

 

Merkava V pak představuje novou variantu osvědčených izraelských tanků Merkava. Vývoj začal v roce 2018, sériová produkce byla zahájena v roce 2022. Nejnovější varianta tanku každopádně počítá s mnoha upgrady, které mají v praxi zajistit, aby se Merkava V stala na bojovém poli skutečně dominantní silou. Vozidlo s větším stupněm autonomie bude disponovat pokročilejšími senzory, jež budou schopné samy vyhledat cíle určené k likvidaci, vylepšení zaznamenal obranný systém proti protitankovým střelám, a to těm nejmodernějším, nové kamery mají být ,,očima" tanku ve dne i v noci, budou poskytovat pohled 360 stupňů.

Senzory a velitelská přilba budou připojeny k novému, ještě pokročilejšímu počítači. Ten bude analyzovat nasbírané informace a zpracovávat je, přičemž k nim budou mít přístup i další zařízení a zbraňové systémy. Hovořili jsme o velitelské přilbě, která připomíná helmu pilota amerického stíhače F-35. Bude vybavena interaktivním displayem, kde se budou zobrazovat důležité informace o cílech a jiné údaje klíčové pro zdárné dokončení mise.

Do tanku byl integrován nový velitelský a kontrolní systém či upgradována ochrana vozidla. Zde je nutno zmínit zabudování systému aktivní ochrany Trophy, který má vozidlo chránit proti protitankovým střelám. Merkava V. je schopna vyvinout rychlost 64 km po silnici, její dojezd činí 500 km. Nová verze je pak osazena motorem V-12 o výkonu 1 500 koní.

Co se týče hmotnosti, patřily Merkavy k těm těžším, počítá se, že Barak bude vážit okolo 65 t. Konstrukčně je prakticky identický s verzí IV. Pokud hovoříme o výzbroji vozidla, ta se nemá příliš lišit od ,,čtyřky". Jinými slovy to znamená, že tank by měl být osazen třemi kulomety nebo minomety ráže 60 milimetrů, hlavní zbraní by měl být kanon ráže 120 mm. Určité modifikace nelze samozřejmě vyloučit. Systém řízení palby společnosti Elbit, který je do tanků rodiny Merkava integrován, umožňuje efektivní vedení útoků jak na místě, tak v pohybu.

První vozidla už dorazila k 52. tankovému praporu 401. obrněné brigády, která podléhá Jižnímu velitelství. Další na sebe nedají dlouho čekat. Výše uvedené upgrady mají zajistit Merkavě V status jednoho z nejlepších tanků budoucnosti. Našlápnuto má k tomu více než dobře.

Zdroj: Defense News, Eurasian Times

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.