VIDEO: Na brněnském mezinárodním veletrhu IDET zaujal demonstrátor tanku Leopard 2A8 od společnosti KMW

VIDEO: Na brněnském mezinárodním veletrhu IDET zaujal demonstrátor tanku Leopard 2A8 od společnosti KMW
Autor fotografie: redakce|Popisek: Leopard 2A8
01 / 06 / 2023, 11:00

Na právě skončeném mezinárodním veletrhu IDET 2023, který se konal ve dnech 24.-26. května v Brně, přivezla společnost KMW také demonstrátor tanku Leopard 2A8.

Na mezinárodní obranný a bezpečnostní veletrh IDET 2023 opět zavítala i německá společnost Krauss-Maffei Wegmann (KMW), která na tradiční brněnské akci předvedla svůj demonstrátor nového tanku 2A8, patřící do rodiny osvědčených platforem Leopard 2.

Nový přírůstek do rodiny tanků Leopard 2 může nabídnout především inovativní ochranu vozidla, zvýšenou ochranu proti minám, odolnost, pokročilé pozorovací a zaměřovací systémy, mobilitu v těžkém terénu a údernou palebnou sílu.

                                   

                                                                             Video: YouTube

 

I když výrobce zatím neprozradil detailní technicko-taktické parametry či data, předvedený demonstrátor tanku názorně ukazuje výrazný skok v operačních schopnostech vozidla, které se týkají hlavně moderního systému ochrany a palebné síly.

ČR projevila o zmíněná vozidla zájem a vláda současně pověřila před několika dny ministryni obrany Janu Černochovou jednáním o akvizici nových tanků 2A8, jichž má být až 77 kusů.

Na veletrhu IDET 2023 laickou i odbornou veřejnost zaujal rovněž tank Leopard 2A4. Vozidlo bylo k vidění v rámci venkovní expozice a bude umístěno hned vedle českého tanku T-72M. K 73. tankovému praporu v Přáslavicích postupně má celkově dorazit 14 těchto tanků a jedno vyprošťovací vozidlo.

Zmíněnou techniku získala Česká republika od Německa jako kompenzaci za svou pomoc Ukrajině. První z německých tanků převzala armáda v prosinci minulého roku. Jak informovala již dříve  armáda, do Přáslavic dorazily další dva tanky Leopard 2A4. Vojáci postupně absolvují přeškolovací proces na obsluhu německých tanků. Ti, co měli možnost na něm už cvičit, si stroj pochvalují a vyzdvihávají rozdíly mezi tanky T-72 M1.

Zdroj: redakce, Army Recognition

Tagy článku