VIDEO: Na vodu byl spuštěn ruský ponorkový obr Novosibirsk

VIDEO: Na vodu byl spuštěn ruský ponorkový obr Novosibirsk
Autor: Sevmaš|Popisek: ponorka Novosibirsk
26 / 12 / 2019, 12:00

25. 12. 2019 proběhla slavnostní ceremonie, v jejímž průběhu byla spuštěna na vodu ponorka K-573 Novosibirsk z Projektu 885M.

V loděnicích Sevmaš bylo ještě  před koncem tohoto roku živo. Na vodu zde byla spuštěna ponorka K-573 Novosibirsk z Projektu 885M (třída Jaseň-M). Na vodu byly spuštěny zatím dvě jednotky Projektu 885M: K-560 Severodvinsk a K-561 Kazaň. Kýl Novosibirsku byl založen v roce 2013 a předpokladem je, že vstoupí do služby koncem roku 2020.

O ponorkách této třídy je v poslední době slyšet čím dál více, naposledy v souvislosti s úspěšným odpalem rakety Kalibr přímo z doku, který provedla ponorka K-560 Severodvinsk v červenci, Bylo to poprvé, kdy jaderná ponorka odpálila řízenou střelu přímo z doku a nemusela vyplout na otevřené moře.

                                 

Třída Jaseň-M představuje nejsilnější víceúčelové ponorky v ruském námořnictvu, vyzbrojené kromě torpéd 32 naváděnými střelami Kalibr nebo Onyx. Útočné ponorky s jaderným pohonem mají postupně nahradit ve službě ponorky Projektu 971 (Akula) a Projektu 949 (Oscar).

Jedná se o plavidla s výtlakem 8 600 t (na hladině), 13 800 t (pod hladinou). Jsou 111 m dlouhá, 12 m široká. Pohon zajišťuje jeden reaktor 4. generace KTP-6-185SP o výkonu zhruba 200 MW a dvě turbíny, ponorka třídy Jaseň dokáže vyvinout rychlost 20 uzlů na hladině a 35 uzlů pod ní. Počínaje druhou jednotkou jsou stavěny modernizované ponorky Projektu 885M Jaseň-M.

 

Zdroj: thebarentobserver.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace