VIDEO: Na vodu byla spuštěna nová britská jaderná ponorka Anson

VIDEO: Na vodu byla spuštěna nová britská jaderná ponorka  Anson
Autor fotografie: Wikimedia Commons, Public domain|Popisek: ponorka Astute
24 / 04 / 2021, 13:00

Britská jaderná ponorka Anson byla spuštěna na vodu. Jedná se o pátou jednotku třídy Astute.

 

                                   

                                                                         Video: YouTube

 

Výrobce BAE Systems Submarines spustil v britské loděnici Barrow-in-Furness 20. dubna na vodu pátou jednotku třídy Astute. Anson nyní čeká v další fázi testování a posléze bude rozhodnuto, kdy vstoupí do služby. Předchozí 4 jednotky - HMS Astute, HMS Ambush, HMS Artful and HMS Audacious - už byly předány britskému námořnictvu. V současné době se pak staví ještě další dvě jednotky - HMS Agamemnon a HMS Agincourt. Třída Astute představuje v britském námořnictvu nejnovější ,,příspěvek" v jaderné ponorkové flotile.

Výtlak ponorek třídy Astute činí 7 400 t na hladině, 7 800 t pod ní, délka plavidla je 97 m. Ponorka může vyvinout rychlost 29 uzlů pod hladinou, pohon zajišťuje jaderný reaktor Rolls-Royce PWR 2 a dvě turbíny Alstom. Díky použité technologii nebude u ponorek této třídy nikdy potřebná výměna jaderného paliva.

V konstrukci třídy Astute jsou použity technologie stealth. Podle výrobce BAE Systems Submarines jsou ponorky třídy Astute navrženy tak, aby byly ,,nejvíce stealth" ponorkami tohoto typu. S charakteristikami stealth pak souvisí i nízká akustická stopa. Pro detekci nepřátelských plavidel či ponorek je Astute vybavena výkonným sonarem typu 2076, jedním z nejmodernějších systémů současnosti.

Pokud hovoříme o výzbroji ponorky, tu tvoří šest 533mm torpédometů. Z nich může být odpáleno celkem 36 na palubě nesených torpéd či řízených střel. Jedná se o britská těžká torpéda typu Spearfish s dosahem až 65 km, rychlostí 60 uzlů. Plavidlo dále nese střely s plochou dráhou letu Tomahawk Block IV s dosahem přes 1600 km.

Vzhledem k tomu, že ponorka není primárně určena jako nosič ICBM, je možno redukovat její profil především v horní části, což zlepšuje stealth charakteristiky. Na tuto položku mají zásadní vliv tyto charakteristiky - celkový profil (shora proti sonarům z hladinových plavidel), povrchová úprava (schopnost pohlcovat sonarové signály) a akustická stopa lodního šroubu i akustická stopa plavidla celkově. Pokud se podíváme na svrchní profil ponorky Astute s velmi úzkou obslužnou lávkou osádky a třeba raketové ponorky Projekt 941 Akula, rozdíl je evidentní, horní odrazová plocha je rozdílná diametrálně. Povrchová úprava a charakteristiky lodních šroubů, případně akustická propustnost obvykle dvouplášťového trupu jsou předmětem nejvyššího utajení, tedy i jen spekulací.

Astute lze tedy zařadit do kategorie útočných ponorek s velmi vysokým potenciálem.

 

Zdroj: ukdefencejournal.org

 

Tagy článku