VIDEO: Na vodu byla spuštěna nová ruská jaderná ponorka Krasnojarsk

VIDEO: Na vodu byla spuštěna nová ruská jaderná ponorka Krasnojarsk
Autor: Mil.ru (CC BY 4.0)|Popisek: K-560 Severodvinsk (ilustrační obrázek)
09 / 08 / 2021, 13:00

Nová jaderná ponorka Krasnojarsk byla spuštěna na vodu, informoval server defenseworld.net.

Ruské loděnice Sevmaš spustily na vodu ponorku K-571 Krasnojarsk. Kýl plavidla byl založen v roce 2015 a ponorka je třetí z osmi jednotek modernizovaných ponorek projektu 885M Jaseň-M.

                                    

                                                                        Video: YouTube

Víceúčelové útočné ponorky třídy Jaseň (Projekt 885) s jaderným pohonem mají postupně nahradit ve službě ponorky Projektu 971 (Akula) a Projektu 949 (Oscar). Jedná se o plavidla s výtlakem 8 600 t (na hladině), 13 800 t (pod hladinou). Jsou 111 m dlouhá, 12 m široká. Pohon zajišťuje jeden reaktor 4. generace KTP-6-185SP o výkonu zhruba 200 MW a dvě turbíny, ponorka třídy Jaseň dokáže vyvinout rychlost 20 uzlů na hladině a 35 uzlů pod ní.

Modernizovaná plavidla třídy Jaseň-M pak mohou nést řízené střely Oniks a Kalibr a také hypersonickými raketami Zirkon, který má být podle Rusů ,,game changerem" na moři. Poprvé Rusko otestovalo úspěšně dvojstupňovou střelu Zirkon v roce 2017. Může být odpalována z ponorek či hladinových lodí. Dosah rakety činí přes 500 km, některé zdroje však uvádí až 1000 km. V únoru 2019 ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že raketa Zirkon je schopná letět rychlostí Mach 9.

Nahrazením ponorek Akula a Oscar dojde k výrazné modernizaci ruského ponorkového loďstva. Navíc možností odpálení široké škály zbraní včetně supersonických se ponorka skutečně může stát "game changerem". Otázkou je dosah raket, ale každopádně se jedná o nebezpečný zbraňový systém. Vzhledem k jadernému pohonu též může operovat pod hladinou poměrně dlouhou dobu, a jak již SM informoval v jiném článku, akustická stopa ponorky bude klíčem k obraně spojeneckých plavidel. 

 

Zdroj: defenseworld.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace