VIDEO: NASA chce postavit tichý nadzvukový tryskáč

VIDEO: NASA chce postavit tichý nadzvukový tryskáč
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Lockheed Martin F-22A Raptor
28 / 07 / 2017, 13:00

NASA učinilo další krok k postavení tichého nadzvukového tryskového letounu.

Jak NASA sdělila agentuře Bloomberg, v současné době začne přijímá nabídky na zkonstruování zhruba 28metrového ukázkového modelu letounu, který minulý měsíc NASA testovala.

Hlavní předností nadzvukového tryskového letounu má být výrazné snížení zvuku. Plánovaný design prototypu letadla by měl snížit zvuk pouze na 65 decibelů, což je pro tento typ letadlo výjimečně málo. Když si to srovnáme například s legendárním francouzským Concordem, ten běžně vykazoval při letu zvuk o síle 90 decibelů.

Větší prototyp ,,tichého" letounu bude moci vystoupat do výšky přibližně 17 000 metrů a bude současně schopen si zachovat nadzvukovou rychlost, i když je aktivní pouze jeden motor ze dvou. Kromě výrazného snížení zvuku bude stroj navržen tak, aby také významně zkracoval vzdálenosti. V praxi bude podle NASA prototyp schopen zdolat cestu z New Yorku do Los Angeles zhruba za tři hodiny.

psali jsme: VIDEO: Rusko úspěšně otestovalo svého ,,nadzvukového zabijáka", raketu Zirkon

NASA již nastínila své plány uvést do roku 2020 nový nadzvukový letoun do provozu a má již zajištěné financování pro první rok vyvíjení prototypu. NASA se rovněž chystá předat své poznatky z testování soukromým výrobcům, z nichž už někteří, jako například společnost Boom Technology, mají také plány na postavení supersonického tryskového letounu, s nímž chtějí v budoucnu s nimi převážet cestující. 

 

Zdroj: endgadget.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.