VIDEO: Největší a nejdražší. Z doků vyplula pýcha britského námořnictva HMS Queen Elizabeth

VIDEO: Největší a nejdražší. Z doků vyplula pýcha britského námořnictva HMS Queen Elizabeth
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: HMS Queen Elizabeth
28 / 06 / 2017, 10:30

Obří letadlová loď HMS Queen Elizabeth vyplula ze skotských doků.

HMS Queen Elizabeth je schopna nést na palubě až 40 letadel. V pondělí vyplula ze skotských doků největší letadlová loď britské Royal Navy HMS Queen Elizabeth. Její rozměry budí respekt. Plavidlo má délku 280 metrů váží 65 000. Je například větší než než dosud největší britská válečná loď HMS Vanguard (délka 248 metrů), která byla uvedena do provozu koncem druhé světové války. Podle dohody s Američany z roku 2016 bude z paluby ,,vysílat" letouny F-35.

Na lodi pracovalo osm let 11 000 dělníků. Z důvodů plánovaných rozměrů HMS Queen Elizabeth byly práce rozděleny mezi šest loděnic, protože jedna by byla v tomto případě nedostačující. O pohon lodi se budou jednak starat dvě plynové turbíny o výkonu 48 000 koní a čtyři dieselové generátory - dva o výkonu 15 000 koní a další dva pak o výkonu 12 000 koní.

HMS Queen Elizabeth je schopna urazit až 800 kilometrů za den. Obří letadlová loď, která se stavěla osm let, pojme posádku o 1000 lidech. Stavba HMS Queen Elizabeth včetně její sesterské lodi HMS Prince of Wales stála britskou pokladnu astronomických šest miliard liber (asi 179 miliard korun) a letadlová loď se tak stala nejdražším plavidlem v historii Royal Navy.

psali jsme:

Ruská letadlová loď Admiral Kuzněcov projde opravami za 40 miliard rublů

 

Zdroj: popularmechanics.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.