VIDEO: Neviditelný nájezdník proti Rusku a Číně - nový strategický bombardér B-21 Raider konečně odhalen

VIDEO: Neviditelný nájezdník proti Rusku a Číně - nový strategický bombardér B-21 Raider konečně odhalen
Autor fotografie: ALAN RADECKI, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: B-21 Raider
02 / 12 / 2022, 23:15

Jak už před několika měsíci informovala USAF, nový strategický bombardér B-21 Raider (,,Nájezdník") měl být představen v prvním prosincovém týdnu, což se také skutečně stalo, a to právě z pátku na sobotu středoevropského času. Pro americké letectvo to je bezesporu významná až přelomová událost.

Northrop Grumman na svém Twitteru v říjnu uvedl, že ,,toto změní všechno". Náčelník štábu amerického letectva generál Charles Q. Brown před slavnostní ceremonií prohlásil: ,,Odhalení bombardéru B-21 Raider bude historickým okamžikem pro naše vzdušné síly a naši zemi. Nový bombardér jsme naposledy představili před více než 30 lety."

Z pátku na sobotu středoevropského času byl pak dlouho očekávaný americký bombardér B-21 Raider skutečně představen veřejnosti. Roll-out letounu se uskutečnil ve výrobních závodech v Palmdale v Kalifornii. Na slavnostní ceremonii řekl ministr obrany Lloyd Austin, že i přes nesnáze v podobě pandemie koronaviru se podařilo intenzivně na novém bombardéru pracovat a výsledek se dostavil právě dnes.

 

Současně se jedná o významný milník v americkém bombardovacím letectvu, protože nový stroj nahrazuje bombardér Rockwell B-1 Lancer a následně i Northop B-2 Spirit. Podle představitelů USAF i výrobce se jedná o dosud nejpokročilejší vojenský letoun, jaký kdy byl vyroben. První let bombardéru 6. generace je plánován na příští rok.

 

 

Postupně se odborná i laická veřejnost dozvídala stále více informací o vývoji tohoto stroje. V červnu 2021 bylo oznámeno, že první dva stroje jsou již dokončené a připravené k testování. Americké letectvo chce postupně zařadit do výzbroje nejméně 145 nových bombardérů, přičemž odhadovaná cena má činit kolem 90 miliard dolarů. Americké letectvo dalo před časem najevo, že nechce ,,přepřahat" a program zbytečně urychlovat, aby nedošlo k jeho předražování, jako se to stalo u jiných vojenských projektů.

Bombardér je koncipován jako stroj s velmi dlouhým doletem, projekt počítá s tím, že B-21 bude víceučelovým strojem, a tak by mohl zastat roli jak klasického strategického bombardéru se schopností stealth, tak záchytného stíhače, a rovněž by mohl být použit i ke sběru informací a řízení boje.

Je na druhou stranu jasné, že USA nejsou jedinou zemí, která pracuje na bombardérech nové generace. Také Čína a Rusko se pustily do vývoje svých bombardérů. Ruským protějškem amerického bombardéru se má stát Tupolev PAK-DA, který má nahradit strategické stroje Tupolev Tu-160, zahanbit se nechce dát ani Čína, ta vyvíjí v současné době dva stealth bombardéry s doletem na střední a dlouhou dlouhou vzdálenost.

Jedním z nich je Xian H-20, o němž média hovoří již od roku 2015, a druhým pak JH-XX, o kterém toho zatím není tolik známo, a je zatím ve stínu H-20. JH-XX má být podzvukovým stealth bombardérem, který je tvarově podobný americkému B-2A Spirit, tedy v kategorii strategický stealth bombardér.

Zdroj: Twitter, Defense One

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.