VIDEO: Novináři poprvé na nejmodernější ruské jaderné ponorce K-549 Kňaz Vladimir

VIDEO: Novináři poprvé na nejmodernější ruské jaderné ponorce K-549 Kňaz Vladimir
Autor: By HoteitH - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76618830|Popisek: Kňaz Vladimir
14 / 06 / 2021, 09:00

Kňaz Vladimir je nejvýkonnější ruská raketonosná ponorka vylepšené třídy Borej-A, která byla vyrobena v loděnicích Sevmaš. Kýl ponorky Kňaz Vladimir byl založen v roce 2012 a o pět let později ji spustili na vodu. Předána ruskému námořnictvu byla v květnu 2020.

A právě na tuto ponorku byly poprvé puštěni novináři, aby si prohlédli tuto ruskou nejmodernější ponorku 4. generace. Video z jejich návštěvy můžete zhlédnout zde:

Video: YouTube

Třída 955 Borej je čtvrtá generace raketonosných jaderných ponorek, jejichž cílem je likvidace strategických objektů nepřítele a taktické mise, jako potápění hladinových lodí a ponorek. Ponorky jsou vyzbrojeny střelami R-30 Bulava s dosahem asi 8 000 kilometrů, nesou 16 (nebo 20 v případě vylepšené třídy Borej-A) mezikontinentálních balistických střel na tuhé palivo. Zajímavostí téhle třídy je i nouzová záchranná kapsle, schopná zachránit celou posádku lodi, tedy 107 mužů. Výtlak pod hladinou je 24 000 tun a rychlost ponořené ponorky 29 uzlů. Rychlost stavby strojů je asi 9 roků od položení kýlu do vstupu do služby.

V rámci projektu Borej-A vznikají i další jednotky pojmenované Generalissimus Suvorov, Imperator Alexander III a Kňaz Požarskij. Borej-A má mimo jiné lepší manévrovací schopnosti, sníženou hlučnost a kvalitnější senzory. Výzbroj ponorek byla zesílena na 20 balistických raket oproti 16 u základního modelu.

Zdroj: TASS

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace