VIDEO: Obchod roku. Izrael prodá Německu protivzdušné systémy Arrow-3 za téměř 100 miliard korun

VIDEO: Obchod roku. Izrael prodá Německu protivzdušné systémy Arrow-3 za téměř 100 miliard korun
Autor fotografie: United States Missile Defense Agency, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Systém Arrow-3
29 / 09 / 2023, 09:00

Pokročilé protivzdušné systémy Arrow-3 budou brzy mít nového adresáta. Německo je od Izraele nakoupí za zhruba 100 miliard korun (3,5 miliardy eur), což činí z transakce největší zakázku v dějinách Izraele vůbec.

28. září byla podepsána dohoda v Berlíně, kterou stvrdili svými podpisy německý ministr obrany Boris Pistorius a jeho izraelský protějšek Joav Galant. První systémy by měly být Německu dodány v roce 2025. finální kontrakt pak oba signatáři mají podepsat letos v říjnu, kdy finanční prostředky na akvizici systémů vyčlení rozpočtový výbor Bundestag.u Pistorius prohlásil, že by rád začlenil systém Arrow-3 do obranného štítu NATO, aby z něho mohli rovněž profitovat i spojenci.

                                    

                                                                           Video: YouTube

 

Smlouva za bezmála 100 miliard korun je unikátní v tom, že se jedná o největší zbrojní dohodu v dějinách Izraele. Německo si pořizuje tyto raketové komplety v probíhající válce na Ukrajině a nechce nic ponechat náhodě, stejně jako například Polsko, které mohutně zbrojí.

Arrow-3 tvoří důležitý článek mnohovrstevnaté izraelské protivzdušné obrany, v níž figuruje mimo jiné i Iron Dome. Na jeho vývoji spolupracoval Izrael s Američany, konkrétně se jednalo o kooperaci firem Israel Aerospace Industries (IAI) a Boeingu. IAI oznámila v lednu 2012, že se dohodla se společností Boeing na konstrukci nového protivzdušného systému.

V roce 2013 proběhl test rakety na izraelské letecké základně Palmachim. Zkoušky měly především zjistit, jaká je kontrola rakety ve vzduchu a jak pracuje motor. Při testu raketa dosáhla požadované výšky 100 km. Další zkouška, která dopadla úspěšně, proběhla v roce 2014 znovu na zmíněné letecké základně. Jiné testy proběhly i v následujícím období, kdy se ladil výkon systému.

Arrow-3 je schopen pronásledovat a ničit rakety ve výšce přes 100km, její dosah činí až 2 400 km. Může však také likvidovat satelity pomocí kinetické energie. Hlavní předností raketového kompletu je jeho schopnost eliminovat balistické rakety dlouhého doletu před tím, než se vrátí do atmosféry. Německo tak získá bezpochyby technologicky pokročilý systém, který je považován za vyspělejší než některé jeho americké protějšky.

Zdroj: Army Recognition, The Times of Israel

Tagy článku