VIDEO: Padají z nebe jako hrušky. Proč Rusko ztrácí tolik bitevních vrtulníků Ka-52

VIDEO: Padají z nebe jako hrušky. Proč Rusko ztrácí tolik bitevních vrtulníků Ka-52
Autor fotografie: Dmitry Terekhov, flickr (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Ka-52
20 / 06 / 2022, 16:00

Nelze si toho nevšimnout. Rusko ztratilo od začátku válečného konfliktu na Ukrajině již několik bitevních vrtulníků Ka-52. Jak je to možné?

Rusku se nepodařilo hned na začátku války na Ukrajině zničit protivzdušnou obranu obránců, jak plánovala. Opak byl pravdou a jsou to právě ruské letouny a bitevní vrtulníky, které padají z nebe, byť Ukrajina utrpěla samozřejmě také vzdušné ztráty.

                                   

                                                                          Video: YouTube

Zde je potřeba uvést, že nelze porovnávat ztráty Ukrajiny a Ruska, kdy provozují v podstatě stejnou techniku. Ale na straně Ruska je letové úsilí násobně vyšší, tím pádem jsou i vyšší ztráty, obzvláště po dodávkách moderních západních PVO systémů Ukrajině.

24. února, první den útoku ztratilo ruské letectvo 6 bitevních vrtulníků (Rusko nasadilo na ukrajinské bojiště mimo jiné i Mi-24), z toho 2 Ka-52. Od té doby zaznamenaly ruské ozbrojené síly ztrátu přes 15 těchto strojů v bojové akci. Něco, s čím Rusové s největší pravděpodobností nepočítali. Ztráty zahrnují kromě Ka-52 rovněž Mi-24 a Mi-28.

Současně se tak začaly vynořovat otazníky, proč k tomu vlastně dochází. První důvod je nasnadě a jmenuje se přenosný protiletadlový komplet velmi krátkého dosahu - MANPADS, systémy, které byly dodávány západním společenstvím Ukrajině. Komplety se ukázaly být jako velmi efektivní zbraňový prostředek nejen proti vrtulníkům letícím v nízké výšce. Zaznamenán byl i sestřel vrtulníku systémem Javelin.

S tím souvisí operační určení vrtulníků Ka-52. Ty mají být především postrachem nepřátelských tanků a podporovat také pěchotu odpalováním protitankových naváděných střel z relativně blízké vzdálenosti, což dělá Kamovy terč pro ručně odpalované rakety i hlavňové zbraně jako kulomety. Zpětný ráz řízených i neřízených střel stejně jako kanonové výzbroje nemá zásadní vliv na let vrtulníku. Spíše operátor žádá pilota k zpomalení aby "zaklíčoval" cíl. A to je letová fáze těsně před odpalem a chvilku trvá znovunabrání rychlosti.

                                   

                                                                           Video: Youtube

Příčiny ztrát Kamovů můžeme hledat rovněž v nedostatečné taktice blízké vzdušné podpory, ale také v samotném mechanickém selhání strojů. V tomto směru byly zaznamenány dvě ztráty vrtulníků.

I přes poměrně vysoké ztráty Kamovů nelze očekávat, že by stroje byly z Ukrajiny stahovány, právě naopak. Počítejme s tím, že se jejich počty budou navyšovat. A nezapomínejme ani na ruskou "hrdost" - Ka-52, který byl zařazen do služby v roce 2010, se bude chít na Ukrajině předvést v pozitivním světle.

Ka-52 má maximání vzletovou hmotnost 11 900 kilogramů, dostup necelých 5,5 kilometru a dolet 459 kilometrů. Vrtulník je schopen vyvinout maximální rychlost 350 km/h. Alligator (v kódu NATO: "Hokum-B") je ruský dvoumístný bitevní vrtulník, schopný operací za každého počasí, odvozený z jednomístného typu Kamov Ka-50. Prototyp byl zalétán v roce 1997 a v roce 2010 převzala ruská armáda první čtyři operační kusy.

Jeho nespornou výhodou je i konstrukce protiběžných rotorů, což jej zmenšuje a umožňuje pro jiné vrtulníky s klasickou konstrukcí nemožné manévry, jako let jedním směrem, ale otočení trupu vzad a vedení palby.Zdroj: ukdefencejournal.org.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.