VIDEO: Polsko nakupuje turecké smrtonosné drony Bayraktar TB2 s protitankovými raketami. Je to skutečná zbraň, prohlásil ministr obrany

VIDEO: Polsko nakupuje turecké smrtonosné drony Bayraktar TB2 s protitankovými raketami. Je to skutečná zbraň, prohlásil ministr obrany
Autor fotografie: Ministerstvo obrany Polska, CC BY 4.0|Popisek: Bayraktar TB2
24 / 05 / 2021, 14:00

Polsko potvrdilo, že má zájem o pořízení tureckých dronů Bayraktar TB2, které má dostat následující rok.

Turecký dron Bayraktar TB2 bude tvořit v budoucnu součást polské armády, uvedl server Defence Blog. V následujícím roce má Polsko dostat celkem 24 těchto tureckých dronů, potvrdil polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Součástí kontraktu pak bude i přidružené vybavení, výcvik personálu atd.

Polské ministerstvo obrany se rozhodlo nakoupit turecké drony hlavně proto, že se jedná o bojově prověřené vzdušné prostředky. Bayraktar TB2 byl například nasazen v Sýrii či Libyi, turecké drony si ,,našly" cestu i na horkou půdu Donbasu. Blaszczak prohlásil, že Bayraktar TB2 je ,,skutečnou zbraní", jejíž schopnosti byly reálně prověřeny. Polsko jako první člen NATO nakoupí drony právě od Turecka.

                                   

                                                                          Video: YouTube

Kontrakt má být stvrzen tento týden návštěvou polského prezidenta Andrzeje Dudy v Turecku.

Bayraktar TB2 vstoupil do služby v roce 2014. Dron je využitelný jak v bojové verzi, tak průzkumné. Jeho maximální rychlost činí 222 km/h, operační dostup 7 300 m a Bayraktar může vydržet ve vzduchu až 24 hodin. Může být vybaven mimo jiné i protitankovými střelami. Současným uživatelem je Katar, Ázerbájdžán či Ukrajina, která disponuje 12 těmito drony, celkem si jich objednala 48.

Podle agentury Reuters se Turecko stalo čtvrtým největším výrobcem dronů na světě od doby, kdy prezident Recep Erdogan vyhlásil systematické posilování domácích kapacit, aby se snížila závislost Ankary na dodávkách západního vojenského materiálu.


Zdroj: Defence Blog, Reuters

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.