VIDEO: Polsko nakupuje turecké smrtonosné drony Bayraktar TB2 s protitankovými raketami. Je to skutečná zbraň, prohlásil ministr obrany

VIDEO: Polsko nakupuje turecké smrtonosné drony Bayraktar TB2 s protitankovými raketami. Je to skutečná zbraň, prohlásil ministr obrany
Autor fotografie: Ministerstvo obrany Polska, CC BY 4.0|Popisek: Bayraktar TB2
24 / 05 / 2021, 14:00

Polsko potvrdilo, že má zájem o pořízení tureckých dronů Bayraktar TB2, které má dostat následující rok.

Turecký dron Bayraktar TB2 bude tvořit v budoucnu součást polské armády, uvedl server Defence Blog. V následujícím roce má Polsko dostat celkem 24 těchto tureckých dronů, potvrdil polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Součástí kontraktu pak bude i přidružené vybavení, výcvik personálu atd.

Polské ministerstvo obrany se rozhodlo nakoupit turecké drony hlavně proto, že se jedná o bojově prověřené vzdušné prostředky. Bayraktar TB2 byl například nasazen v Sýrii či Libyi, turecké drony si ,,našly" cestu i na horkou půdu Donbasu. Blaszczak prohlásil, že Bayraktar TB2 je ,,skutečnou zbraní", jejíž schopnosti byly reálně prověřeny. Polsko jako první člen NATO nakoupí drony právě od Turecka.

                                   

                                                                          Video: YouTube

Kontrakt má být stvrzen tento týden návštěvou polského prezidenta Andrzeje Dudy v Turecku.

Bayraktar TB2 vstoupil do služby v roce 2014. Dron je využitelný jak v bojové verzi, tak průzkumné. Jeho maximální rychlost činí 222 km/h, operační dostup 7 300 m a Bayraktar může vydržet ve vzduchu až 24 hodin. Může být vybaven mimo jiné i protitankovými střelami. Současným uživatelem je Katar, Ázerbájdžán či Ukrajina, která disponuje 12 těmito drony, celkem si jich objednala 48.

Podle agentury Reuters se Turecko stalo čtvrtým největším výrobcem dronů na světě od doby, kdy prezident Recep Erdogan vyhlásil systematické posilování domácích kapacit, aby se snížila závislost Ankary na dodávkách západního vojenského materiálu.


Zdroj: Defence Blog, Reuters

Tagy článku