VIDEO: Obrněný ,,Jezevec" má už za sebou první testy. Poláci vsadili na domácí řešení

VIDEO: Obrněný ,,Jezevec&quote; má už za sebou první testy. Poláci vsadili na domácí řešení
Autor fotografie: PGZ|Popisek: BVP Borsuk
04 / 11 / 2020, 13:00

První testy prodělalo polské bojové vozidlo pěchoty Borsuk (,,Jezevec") ve městě Drawsko Pomorskie. Borsuk má podat důkaz o tom, že Poláci jsou schopni vyvinout sami vlastní moderní a konkurenceschopné bojové vozidlo.

Stejně jako ČR řeší náhradu za stárnoucí vozidla BVP-2 (příp. OT-90), i v Polsku běží podobný proces, kdy má dojít k nahrazení strojů BVP-1/2. Poláci šli na rozdíl od Čechů svou cestou, kdy chtějí důležité zbraňové systémy vyrábět sami a být nezávislí na zahraničním řešení, a vyvinuli vlastní vozidlo, které má představovat adekvátní náhradu za obstarožní BVP-1/2.  V mezinárodní zbrojní komunitě se zažil pojem ,,polonizace", což znamená maximum přenosu technologií do Polska a primární výroba polským obranným průmyslem, tedy nezávislost na zahraničních subjektech.

Navíc důležitou roli bude hrát ve vývoji Borsuku i jeho obojživelnost. Toto přináší jistý prostor k odborné diskuzi. Fyzika má jisté zákony a Borsuk v určité hmotnosti může být schopen plavby na rozdíl od téhož vozidla plně naloženého municí, osádkou, PHM, speciální výbavou, drony, specialisty a záložními systémy, doplňkovou municií jako PTŘS, PLŘS, ženijní municí, municí pro sesednutou osádku apod. k plnění dalších úkolů - tedy v jiné hmotnostní kategorii, než je do 25 tun. Hmotnost vozidla i schopnost plavby je pak diametrálně jiná, případně nemožná. Toto je právě základním problémem těžkých BVP západní provenience, vozidlo od určité hmotnosti nemůže plavat, jen brodit.

                                   

                                                                       Video: Youtube

Nyní odborná média informovala o tom, že Borsuk, který se představil na mezinárodním zbrojním veletrhu v Kielcích minulý rok, absolvoval sérii prvních zkoušek v testovacím středisku ve městě Drawsko Pomorskie. Výrobce vozidla, státní koncern PGZ oznámil, že součástí testů byla i cvičná střelba, avšak neuvedl, zda se jednalo o střelbu z plovoucího vozidla, stojícího vozidla, vozidla za pohybu a obdobně na pevný či pohyblivý cíl a v jakých vzdálenostech nebo rychlostech. Nicméně podle serveru Defence24.com panuje s prvními testy nového vozidla spokojenost.

,,Mohu s hrdostí říct, že jsme plně spokojeni s prvními výsledky naší práce. Jak vozidlo Borsuk, tak modul ZSSW-30 jsou nejlepšími příklady toho, jak investice do domácích kapacit přináší skvělé výsledky," prohlásil Bartłomiej Zając, prezident firmy HSW spadajícího do koncernu PGZ.

Právě bezosádkový bojový modul ZSSW-30, za jehož vývojem stojí již zmíněná firma HSW a WB Electronics má být důkazem toho, že Poláci jsou schopni vyvinout moderní a konkurenceschopný domácí bojový modul. Bojový modul je vybaven americkým rychlopalným kanonem ATK Mk 44 Bushmaster ráže 30 mm, kulometem ráže 7,62 mm. Dále má být součástí výzbroje odpalovací zařízení protitankových řízených střel Spike LR. Bojový modul, na který Poláci poměrně hodně vsází, má být rovněž zabudován do bojového vozidla Rosomak. Zde lze podotknout, že na ATK MK 44 lze instalovat senzor měření skutečné úsťové rychlosti munice ABM jako u vozidel LYNX nebo PUMA, což může výrazně zvýšit jeho bojovu hodnotu.

Polsko je ohledně pořizování pozemní techniky aktivní a otevřela se znovu otázka možného pořízení jihokorejských tanků K2 Black Panther. Již dříve přinesl informaci deník Korea Times o tom, že výrobce moderních tanků Hyundai Rotem usiluje o podepsání kontraktu s Polskem o dodání 800 tanků v hodnotě 9 miliard dolarů, kde však souteží s KMW a Rheinmetallem. Polsko by se v případě kladné odpovědi stalo prvním zahraničním zákazníkem tanku K2 Black Panther.

Polsko-jihokorejské vojenské vazby jsou již ostatně hmatatelné. Polsko již před časem podepsalo kontrakt na pořízení 120 samohybných houfnic K-9, podobně jako Estonsko, zde je však vždy nutno hodnotit nejen bojovou hodnotu techniky, ale i logistické zabezpečení, předání technologiií a LOC. Kompatibilita v rámci Evropy nebo NATO se může zdát v první nabídce dražší, ale v konečném důsledku je to věcí specializovaných ekonomů, co je pro stát v případě válečného konfliktu výhodnější, respektive sloužící k jeho suverenitě, ať již samostatně, nebo v rámci koalice.


Zdroj: Defence24.com

Tagy článku