Video: Poslední let zabijáka Migů F-4 Phantom se službách USAF

Video: Poslední let zabijáka Migů F-4 Phantom se službách USAF
Autor fotografie: FB Holloman AFB - 49th Wing|Popisek: Poslední let Phantomu
08 / 01 / 2017, 06:45

Poslední let tohoto legendárního stroje se odehrál na letecké základně Holloman AFB v Novém Mexiku 21. prosince 2016. Mc Donnell Douglas F-4 Phantom II definitivně skončil svou desítky let trvající službu v americkém letectvu.

Poslední let tohoto stroje se odehrál s Lt. Col. Ronaldem Kingem za kniplem, který jako jediný aktivní pilot Phantomu v US Air Force pilotoval poslední QF-4 Phantom II.

„Létat s letounem F-4G je jako řídit klasický automobil Corvette z roku osmašedesát. Je to prostě fantastické! Čistá, surová síla!“ Major Tom Pfeifer.

Těžký, dvoumotorový a dvoumístný stíhač McDonnell Douglas F-4 Phantom II vznikl jako palubní letoun  US Navy a jeho první verze nebyly vybaveny dělem - tato chyba byla po trpké zkušenosti ve Vietnamu ale napravena, a stroj získal rotačním kanón M61A1 Vulcan.

Do příchodu stroje F-15 na konci 70.let minulého století byl dominantním typem stíhače ve všech ozbrojených složkách Spojených států. Zúčastnil se většiny konfliktů 2.poloviny 20.století, od Vietnamu až po Válku v Zálivu.

Postaveno bylo od roku 1958 do roku 1981 celkem 5 195 strojů a Phantom se tak stal nejvíce vyráběným americkým nadzvukovým strojem. Stroj přezdívaný Old Smokey nebo Rhino ukončil aktivní službu v USAF v roce 1997, ale stroje přestavěné na verzi QF-4 sloužily jako cíle až do 21.12.2016.

Phantom je posledním strojem USA, za jehož kniplem dosáhl někdo označení letecké eso, tedy pilot s potvrzeným počtem 5 sestřelů. U amerického letectva strávil 57 let, během kterých získal i ve službě jiných států celkem 393 vzdušných vítězství.

US Navy

Během války ve Vietnamu používalo US Navy letouny F-4B, F-4J a F-4N. Posádky  si nárokují 57 vítězství ve vzdušných soubojích při vlastní ztrátě 71 Phantomů v boji (5 sestřelili nepřátelské letouny, 13 protiletecké řízené střely a 53 palba protileteckého dělostřelectva a ručních zbraní). 

Námořní pěchota

Piloti F-4 námořní pěchoty si nárokují tři sestřelené MiGy (dva při letech smíšených posádek) přičemž ztratili 72 letounů v boji (1 sestřelen MiGem, 65 palbou protileteckých zbraní a 6 na zemi při útocích na základny).

US Air Force

Letouny USAF F-4C/D/E si nárokují sestřelení 107,5 strojů MiG v jihovýchodní Asii (50 střelou Sparrow, 31 střelou Sidewinder, 5 střelou Falcon, 15,5 leteckým kanónem a šest jiným způsobem). Naopak pouhých 33 strojů sestřelily nepřátelské Migy.

Nejúspěšnějším leteckým esem ve Vietnamu se stal Capt. Charles B. DeBellevue se šesti sestřely (4 Mig-21 a 2 Mig-19.)

Během první Války v Zálivu piloti na strojích F-4G Advanced Wild Weasel (Divoké lasičky k umlčování PVO) byli tak úspěšní, že letka zůstala zachována i po válce, až do roku 1996.

Neznamená to, že se ale Phantom loučí s oblohou definitivně - i nadále létá ve službách Íránu, Turecka, Řecka, či Jižní Koreje. 

 

Tagy článku