VIDEO: Poslední sbohem legendárnímu vrtulníku. Stroje AH-1 SuperCobra jsou vyřazeny ze služby

VIDEO: Poslední sbohem legendárnímu vrtulníku. Stroje AH-1 SuperCobra jsou vyřazeny ze služby
Autor: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: AH-1 SuperCobra
21 / 11 / 2020, 14:00

Po 34 letech služby končí v americkém letectvu bitevní vrtulník AH-1 SuperCobra.

Po 34 letech služby a více než 930 000 letových hodinách uskutečnil 14. října major Patrick Richardson poslední oficiální let s bitevním vrtulníkem AH-1 SuperCobra nad New Orleans. Podle Richardsona je právě poslední let vždy důležitý pro piloty, protože tím vzdávají úctu svému stroji. Podle výrobce vrtulníku, společnosti Bell, pak prokázaly SuperCobry ,,obdivuhodnou službu", nicméně jejich éra se nyní definitivně uzavírá a ve výzbroji je nahrazují moderní vrtulníky AH-1Z Viper.

                                  

                                                                           Video: YouTube

AH-1 SuperCobra je dvoumotorový bitevní vrtulník, který se vyvinul z jednomotorového stroje AH-1 Cobra, kterého známe mimo jiné z války z Vietnamu. První let se uskutečnil v listopadu 1983. SuperCobra osazená výkonnějšími motory a vylepšenou zbraňovou výbavou je pak součástí výzbroje od roku 1986. Od roku 1987 do roku 1991 pak vzniklo 74 kusů z novovýroby a dalšími repasemi z verze AH-1T.

SuperCobra je vybavena kanonem ráže 20 milimetrů, protitankovými řízenými střelami TOW, proitankovými raketami Hellfire, střelami vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder a raketami Zuni 127 mm.  SuperCobry si zabojovaly například ve válce v Zálivu, v Iráku, plnily mise v Somálsku a aktivní byly i v letech 2003-2005 v Afghánistánu.

Je nutno podotknout, že AH-1Z Viper je dalším evolučním vývojovým stádiem AH-1 Cobra. AČR se rozhodla pro tuto platformu jako pátěřní bojový vrtulník, kdy původně byl jako náhrada za dosluhující Mi-24 plánován víceúčelový vrtulník, nikoliv bitevní speciál. Viper jistě odvede kus dobré práce, leč je nutno si uvědomit, že koncepce AH-1 pochází ze 60. let minulého století a jeho další modernizační potenciál je pravděpodobně již zcela vyčerpán.

 

Zdroj: Wikipedia, We Are Mighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace