foto: Korean Aerospace Industries/KF-21
Jižní Korea představila první prototyp letounu KF-21 (dříve KF-X). Pro zemi to znamená jeden z důležitých milníků.
Jižní Korea oficiálně odhalila při slavnostním roll-outu první prototyp svého letounu KF-21, který byl dřív znám po označením KF-X (SM informoval). Podle jihokorejského prezidenta Mun Če-ina jde o zásadní událost. ,,Nastala nová éra vlastní obrany a zaznamenali jsme historický milník v našem leteckém průmyslu," prohlásil u této příležitosti prezident. Na programu participuje Indonésie, která slíbila financovat 20% celkových nákladů výměnou za 50 letounů, které budou postaveny právě pro Indonésii, a rovněž transfer technologie.
Video: YouTube
KF-21 je letoun, na nějž hodlá Jižní Korea v příštích letech společně s F-35 sázet. KF-21 je dvoumotorový stroj 4.5 generace, který má v budoucnu nahradit notně zastarávající letouny F-5 a F-4. I když pojí F-35 a KF-21 řada podobných parametrů, přece jen se podle odborníků jihokorejský letoun spíše blíží charakteristikám stroje F-16, co se týče celkového výkonu.
Psali jsme
O letounu F-35 se opět v médiích hojně hovoří, nicméně spíše v negativních konotacích, a to i u amerického letectva. Spojenec...
Nicméně klíčovou roli hraje ekonomická výhodnost celého projektu, protože provozní náklady připravovaného letounu mají být výrazně nižší než F-35, některé zdroje hovoří až o polovinu. Podle výrobce má mít KF-21 oproti F-35 výhodu ve větší manévrovatelnosti, ale v charakteristice stealth na tom je samozřejmě lépe americký stroj.
Pokud se zaměříme na zbraňové systémy stroje KF-21, tak víme, že firma KAI se domluvila zbrojovkou MBDA na integraci střely Meteor do jihokorejského letounu. Raketa Meteor, která bude také součástí výzbroje stíhače Gripen E, je schopná zasáhnout cíl na vzdálenost 120 km. Kromě střely Meteor mají být integrální součástí výzbroje rovněž rakety AIM-9 Sidewinder, IRIS-T a AIM-120 AMRAAM.
Psali jsme
Server defenseworld.net informoval, že roll-out jihokorejského letounu 4,5 generace se uskuteční v dubnu, tedy dříve, než byly původní plány...
Počítá se i s instalací radarové technologie AESA. KF-21 má pohánět dvojice motorů Hanwha Techwin General Electric, letoun má být rychlejší než F-35, kdy předpokládaná rychlost KF-21 má činit 1,81 Mach, přičemž u amerického letounu je ,,jen" 1,6 Mach (a více).
Zde je možno kalkulovat o tom, že Korejci již realizují to, o čem Američané zatím hovoří, to znamená mít ve výzbroji letouny dvou kategorií - lehký stíhač a letoun nejvyšší kategorie (v USA F-22, F-35 a náhrada za F-16). Toto by mělo pro plnění běžných úkolů, jako například neodpovídající dopravní letoun, nebo letoun kategorie Cessna, Piper apod. jednoznačně stačit a provozní náklady se snižují. V předpokládaném souboji s protivníkem na vysoké úrovni, tedy disponujícím letouny 5. generace, budou použity obdobné letouny k zajištění letecké vyrovnanosti. Dalším aspektem je, že stále více států se začíná spoléhat na zbrojní nezávislost, a v Asii Korea i Japonsko jsou toho příkladem.
Zdroj: Defence Blog
Tagy