VIDEO: Finské letouny F/A-18 Hornet přistávají na silnici

VIDEO: Finské letouny F/A-18 Hornet přistávají na silnici
Autor: Screenshot/Youtube
04 / 07 / 2018, 07:30

Finské letectvo cvičilo před několika lety své piloty v přistávání na cestě či silnici pro případ války.

Cvičení se odehrálo v roce 2015 pod názvem LIVEX-2015. Probíhalo od 5. do 9. října 2015 a konalo se na celém území Finska.

Cvičení se zpčastnilo přibližně 1 500 záložníků a 800 aktivních příslušníků finských ozbrojených sil.

psali jsme: Video: F-18 prolétávají Death Valley

F/A-18 Hornet je nadzvukové, víceúčelové stíhací letadlo. První let se uskutečnil 18. listopadu 1978. První sériově vyráběné kusy dostalo americké námořnictvo v květnu 1980. V současnosti stroj kromě US Navy a US Air Force používají vzdušné síly Austrálie, Kanady, Finska, Malajsie, Kuvajtu, Španělska či Švýcarska.

V období studené války byla tato dálniční ,,letiště" vybudovaná na obou stranách železné opony. Nejrozšířenější byly v Severní Koreji, Švédsku, Finsku, Polsku a Československu. Vzhledem k tomu, že studená válka skončila, většina dálničních přistávacích ploch byla převedena zpět na normální cesty.

psali jsme: Video: Pohled z kokpitu americké stíhačky F-18 Super Hornet

Využití dálnice D1 jako letiště v případě válečného konfliktu se věnoval program Brána do historie z dílny televize NOVA.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace