Video: Proti moderní ATGM je i špičkový ruský T-90M Proryv s reaktivním pancířem jak sněhová vločka

Video: Proti moderní ATGM je i špičkový ruský T-90M Proryv s reaktivním pancířem jak sněhová vločka
Autor fotografie: Vladislav Perminov / Flickr|Popisek: T-90M
22 / 11 / 2023, 06:00

Zranitelnost MBT na moderním válčišti je bez patřičné podpory velmi vysoká. Ukrajinci již dávno našli způsob jak oklamat senzory laserového zaměření a k tomu velká nemoc tanků sovětské konstrukce. Není co řešit.

Nekompromisní likvidace nejmodernějšího ruského hlavního bitevního tanku (MBT) na níže přiloženém videu. Zjevně opět utržená věž, smrt celé posádky a ztráta dalšího kusu cenné techniky. Vzhledem k tomu, že Rusové stříleli na blízké cíle, je vysoce pravděpodobné, že zásah byl kumulativní tandemovou a přenosnou střelou. Ta se propálila dovnitř a výbuch uložené munice způsobil totální destrukci. Slabina tanků sovětské provenience s uložením střel přímo ve věži a nechráněně se opět naplno projevila. 

Ještě je tu jedna varianta zničení Proryvu a tou je kumulativní mina, na kterou tank mohl najet. Tato varianta je méně pravděpodobná. Zásah byl s největší pravděpodobností způsoben nejmodernějšími ATGM (přenosná protipancéřová munice) jako Javelin nebo třeba ukrajinská Stugna-P, která se kvalitativně americké protitankové střele vyrovná. Obě zbraně mají laserové navádění. T-90 má pochopitelně senzory laserového zaměření. Jenže Ukrajinci se již na začátku konfliktu naučili tuto obranu obejít. 

Zaměřují střelu do poslední chvíle těsně vedle tanku a až na poslední chvíli ji přesměrují na obrněnce. Osádka vůbec nemá šanci reagovat. Pokud se skutečně jednalo o zásah ATGM s hlavicí HEAT, jedná se o jasný důkaz, že Rusové jsou proti těmto střelám bez patřičné ochrany zcela bezbranní. Přirozeně i T-90 má nejsilnější ochranu vpředu a zásah zřejmě zpředu byl. Proryv už navíc má část munice přesunutou do zadní části vozidla. Stejně to nepomohlo. Obrovský výbuch opět zřejmě odpálil věž. 

Reaktivní pancíř je Kontakt-5 nebo-li Relikt. Je zjevné, že tandemová hlavice si s ním hravě poradila. Následoval kumulativní výbuch, kdy se střela propálila dovnitř tanku. Tam nepochybně vybuchla uložená munice a dílo bylo hotovo. Je zcela zjevné, že na moderním válčišti se MBT neobejdou bez podpory pěchoty a kvalitní protivzdušné obrany (PVO). A to zcela nepochybně ani ty západní stroje. Tank před zásahem střílí a kličkuje. Zjevně je na linii kontaktu a o nepříteli ví. V okolí se nenachází vůbec žádná podpora. Osud nejmodernějšího ruského tanku byl rychle zpečetěn. 

 

Zdroj: MF

Tagy článku