VIDEO: Protiletadlový systém Pancir ukázal svou účinnost proti dronům. Registrujeme velkou poptávku po našem ,,bestselleru", říkají Rusové

VIDEO: Protiletadlový systém Pancir ukázal svou účinnost proti dronům. Registrujeme velkou poptávku po našem ,,bestselleru&quote;, říkají Rusové
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: Pancir-S1
22 / 03 / 2021, 13:00

Podle ředitele Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Dmitrije Šugajeva je zvýšená poptávka po protiletadlovém komplexu Pancir-S1. Šugajev prohlásil, že právě Panciry se projevily jako efektivní nástroje také proti dronům. To je však přinejmenším velmi sporné tvrzení.

Protiletadlový systém Pancir-S1 je účinný prostředek v boji proti dronům a je po něm spolu s protivzdušným komplexem S-400 velká poptávka ze strany potenciálních klientů. Takové poselství vyplynulo z rozhovoru ředitele Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Dmitrije Šugajeva 12. března, který poskytl státní televizi Rossija 24.

                                  

                                                         Zničení Panciru,  Video: YouTube

,,My máme bestsellery. Jsou jimi v prvé řadě náš známý protiletadlový systém S-400 a komplex Pancir, který se osvědčil při svém nasazení," prohlásil Šugajev v rozhovoru. K Panciru pak dodal, že se jedná o jeden z nejlepších systémů pro boj s drony. ,,Ruské vojenské vybavení, zvláště se jedná o Pancir, prokázalo svou efektivitu v protiteroristických operacích v Sýrii," řekl dál v interview pro televizi Rossija 24 Šugajev.

K tomu ředitel Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci doplnil, že Rusko registruje 4 nebo 5 zájemců o dodávky systémů S-400 a 10, kteří se vztahují k Panciru. Šugajev se v rozhovoru zmínil i o tom, že protiletadlové systémy S-400 by mohla koupit rovněž Saúdská Arábie.

Pancir je přirozeně Šugajevem vychvalovaný, ovšem právě při nasazení v Sýrii vykázal nemálo technických problémů. Pancir byl mimo jiné v roce 2018 zničen při izraelském odvetném úderu na íránské cíle v Sýrii a na systém se snesla kritika, že není schopen si poradit s ničením menších cílů, jako jsou právě drony.

Server defenseworld.net přinesl zhruba před rokem informaci, že nejméně 23 protiletadlových systémů Pancir bylo zničeno tureckými bojovými drony nejen v Sýrii, ale také Libyi. Právě proti nepřátelským dronům se ukázala jedna ze slabin ruského systému Pancir - jeho radar nebyl schopen zachytit jejich přítomnost v oblasti, což se prokázalo jako fatální.

Koncept systému Pancir odpovídá vývoji PVO jednotek v současnosti. Upuštění od kanónové výzbroje a plný přechod pouze na raketové systémy se ukázal jako nevyhovující. Raketová výzbroj je vhodná pro ochranu objektů nebo rozmístění jednotek, kdy jsou vytipovány náletové směry. Slabší je to již s ochranou jednotek při přesunu, nebo pokud útočící letoun se pohybuje na krátkou vzdálenost a intenzivně manévruje (viz např. útok Su-25 na arménské pozice v nedávném konfliktu - pro rakety příliš blízko a otáčky s minimálním poloměrem). Příkladem je AČR, kdy PLDvk na podvozku Praga V3S byly zrušeny a nahrazeny v současnosti pouze systémy RBS-70, případně RBS-70NG. Střely jsou odpalovány z podstavce a v AČR není zavedena mobilní platformama ani paltforma schopná ničit drony.

Pancir byl kritizován za to, že nebyl schopen detekovat malé drony, jak už jsme uvedli. Kritika však není, pokud se rozklíčuje problematika, směřována na koncept systému, ale na výkon jeho radiolokátoru. Boj s drony je poměrně nový fenomén a i zde je spektrum velké, kdy jsou nasazovány drony o hmotnosti více než tuna, stejně jako drony připomínající hračky z hobby marketu. Řešením je právě kombinace raketové a kanónové výzbroje, kdy raketová je nasaditelná na větší vzdálenosti a větší cíle a kanónová na krátkou vzdálenost, intenzivně manévrující nebo velmi malé cíle.

Klíčem je samozřejmě výkonný a citlivý radar a schopnost volby munice. V posledním období se rozvíjí tzv. ABM munice, tedy programovatelná vybuchující ve vzduchu před cílem, jenž je ničen nebo poškozen střepinami nebo wolframovými válečky vymrštěnými při explozi v oblaku proti cíli. Tento oblak je schopen i u odolných cílů, jeko jsou letouny nebo vrtulníky poškodit při nasátí motor, ale vždy zničí nebo zásadním způsobem poškodí veškerou optiku a senzory cíle, jenž pak není schopen další bojové činnosti.


Zdroj: Air Recognition, defenseworld.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace