VIDEO: Protilodní střely NSM pro lodě amerického námořnictva

VIDEO: Protilodní střely NSM pro lodě amerického námořnictva
Autor fotografie: Screenshot/Youtube|Popisek: protilodní střela NSM
17 / 06 / 2018, 14:30

Americké námořnictvo předvybralo pro své pobřežní lodě LCS a budoucí fregaty programu FFG(X) norské protilodní střely NSM. Ty ve výběrovém řízení porazily nejmodernější variantu americké střely Harpoon od Boeingu a střely LRASM od Lockheed Martin, pro které však zřejmě bude místo na jiných typech plavidel.

Počáteční zakázka dosahuje prozatím jen hodnoty 14,8 milionů dolarů, ale během dalších let se dle dostupných zdrojů může vyšplhat až na 850 milionů dolarů. V první řadě má námořnictvo obdržet pro jednu loď jeden systém řízení palby a nezveřejněný počet střel NSM (Naval Strike Missile). Spekuluje se, že za úspěchem norských střel stojí kombinace nižší ceny, možnost dodávek v nejbližší budoucnosti i snadná instalace systému na plavidla.


Slabá výzbroj LCS

Americké námořnictvo by mělo střelami NSM vybavit své pobřežní lodě programu LCS (Littoral combat ship), jež ve výzbroji nahrazují fregaty Oliver Hazard Perry a minolovky tříd Osprey a Avenger. V rámci programu vznikly nakonec dvě třídy a to Freedom od společnosti Lockheed Martin a Independence od General Dynamics, která je snadno rozpoznatelná „vyříznutým trupem od přední části ke středu délky“. Obě mají velmi široké využití od transportu, záchranných misí, průzkumu a speciálních operací, či likvidaci min a mohou nést až dva vrtulníky Sikorsky SH-60 Seahawk i jiné námořní bezpilotní prostředky.

Bolavým místem lodí LCS je nicméně slabá výzbroj tvořená pouze automatickým kanónem ráže 57 mm, systémy protivzdušné obrany krátkého dosahu RIM-116 Rolling Airframe Missile a menšími kanóny a kulomety. Lodě sami o sobě tedy nejsou nijak schopny působit proti žádným plavidlům mimo svou bezprostřední blízkost ani proti pozemním cílům. To by měly změnit právě norské střely NSM s doletem 185 km nabízené společně americkou společností Raytheon a norským výrobcem Kongsberg. 

psali jsme: RS-28 Sarmat: Putinova oblíbená raketa

Samotná střela NSM váží 410 kg a na délku měří 3,95 m. Při startu využívá jak je v této kategorii obvyklé urychlovací raketový motor na tuhé pohonné látky. Až po jeho vyhoření a odhození přichází na řadu proudový motor o tahu kolem 3 kN. I ten ale stačí, aby si nepříliš mnoho vážící střela udržela vysoce podzvukovou rychlost. Navedení střely k cíli je inerciální, s využitím GPS a výškoměru. Až v závěrečné fázi využívá infračervené navádění.

LRASM pro torpédoborce a palubní letouny

Výběr střel NSM nicméně neznamená, že se americké střely LRASM nedostanou na plavidla amerického námořnictva. Už v dubnu letošního roku totiž získal Lockheed Martin taktéž prvotní objednávku na první střely v hodnotě 13,9 milionů dolarů. Stejně jako v případě NSM se předpokládají řádově mnohem vyšší objednávky v dalších letech.

Stealth střely LRASM (Long-Range Anti-Ship Missile) mají standardní dolet až 480 km a počítá se s nimi pro torpédoborce třídy Arleigh Burke, ale také pro palubní letouny F-35 Lightning II a F/A-18E/F Super Hornet. V americkém letectvu je má do své výzbroje dostat také nadzvukový strategický bombardér B-1B. Při použití z letounu váží střela kolem 1 100 kg, při využití z lodi pak společně s urychlovacím boosterem kolem 2 000 kg.

psali jsme: VIDEO: Čínský ,,posel smrti". Hypersonická raketa DF-41 bude moci zasáhnout cíl kdekoliv na světě

Svého umístění pod nebo spíše do zbraňové šachty se má dočkat také střela NSM ve své odvozené variantě známé jako JSM (Joint Strike Missile). Ta je vyvíjena tak, aby se vešla do vnitřní zbraňové šachty stíhacího letounu F-35 Lightning II a stejně jako její námořní varianta je určena k ničení námořních, tak pozemních cílů. Dolet s 230 kg těžkou bojovou hlavicí se pak má pohybovat od 280 do 560 km podle zvoleného profilu letu.

Každé lodi dle potřeby

Ačkoliv ještě není vše definitivní, vybavení protilodními střelami některých plavidel a letounů se začíná vybarvovat. Menší plavidla LCS a budoucí fregaty programu FFG(X) dostanou zřejmě levnější střely NSM s menším doletem, ale i schopností zasahovat pozemní cíle. Oproti tomu větší torpédoborce Arleigh Burke a možná i jiné lodě pak střely LRASM s větším doletem.

psali jsme: VIDEO: Rusko úspěšně otestovalo svého ,,nadzvukového zabijáka", raketu Zirkon

Lodě LCS pak mají navíc podle nedávných zpráv do své výzbroje dostat také střely AGM-114 Hellfire s nimiž už se dlouhou dobu počítá. Ty se svým doletem kolem 8 km sice budou moci zasahovat cíle přímo a v blízkosti pobřeží, přesto se bude jednat o efektivní zbraň ať už proti vozidlům nebo stacionárním cílům. Otázkou jen zůstává, zda se je námořnictvu podaří zkombinovat s nějakým bezpilotním prostředkem s aparaturou pro ozáření cíle laserovým paprskem.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Autor: Michal Polák

Tagy článku