VIDEO: První bojové nasazení ukrajinského smrtonosného dronu Bayraktar TB2. A Kreml se zlobí

VIDEO: První bojové nasazení ukrajinského smrtonosného dronu Bayraktar TB2. A Kreml se zlobí
Autor fotografie: Bayhaluk,CC BY-SA 4.0|Popisek: Bayraktar TB2
31 / 10 / 2021, 13:00

Ukrajina poprvé použila útočný dron Bayraktar TB2, které si pořizuje od Turecka, k akci na východě země, kde se již několik let odehrává vleklý konflikt mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Nasazení dronu se však na druhé straně nelíbí Moskvě, podle níž tato akce může ještě více destabilizovat situaci na východě Ukrajiny.

Ukrajina použila poprvé svůj dron Bayraktar TB2 k přímé bojové akci. Samotný útok byl veden proti pozicím proruských separatistů u vesnice Hranitne, kde dron zničil houfnici D-30 ráže 122 mm, kterou používala tzv. Doněcká lidová republika.

Protože útočné drony, které provozuje nyní Ukrajina, mohou způsobit poměrně značné materiální i lidské ztráty proruským separatistům, v týdnu se již ozval Kreml, podle něhož nasazení dronů Bayraktar TB2 může destabilizovat situaci právě na horké půdě východní Ukrajiny. Moskvě se také nelíbí, že Turecko prodává Ukrajině tyto útočné vzdušné prostředky a své znepokojení dala najevo již na jaře letošního roku.

                                 

                                                                       Video: YouTube

Tehdy prohlásil náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov, že ,,není možné mít radost z toho, že se turecké drony objevily někde na Donbasu." S tím souvisí samozřejmě i vztahy s Ankarou, které jsou v poslední době i ve vojensko-technické oblasti dobré. ,,Máme opravdu dobré vztahy s Tureckem, ale v této situaci v nás probouzí obavy, že dodávky dronů Bayraktar TB2 ukrajinské armádě mohou destabilizovat poměry na linii kontaktu," prohlásil nyní mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Prodej tureckých dronů ruskému ,,nepříteli" je tak jednou ze sporných záležitostí, která však zřejmě nenaruší vzájemné vztahy jako celek. Na druhé straně je může dočasně zhoršit. Již zmíněný náměstek ministra zahraničí Rjabkov již dříve prohlásil, že se bude Rusko akcemi Ukrajiny, umocněné nyní útoky dronů Bayraktar TB2 v geopoliticky citlivé oblasti na východě Ukrajiny, zabývat.

Drony používá ukrajinská armáda, první stroje převzala od Turecka v roce 2019. Ukrajina má k dispozici 12 dronů, ale učinila objednávku na celkem 48. Bayraktar TB2 byl vojensky nasazen například v Sýrii či Libyi a jedná se o velmi efektivní bojový prostředek, který se již osvědčil.


Zdroj: Reuters, The Drive

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.