Video: Tankování ruského T-50 ve vzduchu

Video: Tankování ruského T-50 ve vzduchu
Popisek: T-50 a Il-78
21 / 01 / 2017, 10:00

Projekt ruského stíhače páté generace nepostupuje tak, jak by si vedení vzdušných sil přálo, ale dělají se drobné krůčky, které posouvají T-50 blíž a blíž k sériové výrobě.

Ruská stanice Zvezdochka zveřejnila záběry, na kterých se T-50 připojuje k vzdušnému tankeru Il-78M a provádí tankování.

Ruský vojenský analytik Alexander Sarduri se domnívá, že vývoj T-50 je takovou ruskou tradicí již od sovětských časů - tedy mít domácí odpověď na každou zbraň, kterou se chlubí nepřítel - tedy USA. Americký F-22 stál americké daňové poplatníky asi 150 miliónů dolarů za kus a vývoj stroje spolkl astronomických 65 miliard dolarů. Ruská T-50 má podle posledních údajů odhadovanou cenu asi 100 miliónů dolarů.

Psali jsme: "Kalašnikov s křídly" aneb Mig-15 pro 21. století

Jakoby tohle nestačilo, v průběhu zkoušek byla zjištěná nedostatečná strukturální tuhost, a tedy její odstranění sebou ponese zvýšení hmotnosti. Kompozitní materiály, o nichž ruská média často mluvila, jsou svou kvalitou pozadu a možná bude nutné použít kovové výztuhy. Tím samozřejmě dojde ke snížení poměru tahu motoru k hmotnosti letadla. Další problém je úroveň software a avioniky, kde Rusko není světovou jedničkou.

Více než 50-70 jich ale ruská armáda stejně nekoupí a tím pádem bude ve stejné situaci jako ta americká - bude mít drahý stroj, kterého bude málo na pokrytí obrovského prostoru Ruska.

Přebírání prvních sériových strojů T-50 by tedy mělo začít v ideálním případě během roku 2018.

Tagy článku