Americko-čínský Desertcross bojuje v ruské armádě proti Ukrajině. To si Washington za rámeček asi nedá

Americko-čínský Desertcross bojuje v ruské armádě proti Ukrajině. To si Washington za rámeček asi nedá
Autor fotografie: Mil.in.ua / Public domain|Popisek: Desertcross 1000-3
23 / 11 / 2023, 05:00

Čínská terénní vozidla Desertcross 1000-3 dodaná Rusům jsou výrobkem americko-čínské společnosti AODES. Jak se tohle bude asi Washingtonu líbit.

Podle ukrajinského novináře Oleksandra Kovalenka jsou čínské buginy výrobkem americko-čínského konsorcia AODES. Peking jich dodal Moskvě již 530 a plánuje se dalších 1 600 kusů. Paradoxem je, že tato informace byla světovými médii víceméně přehlédnuta a věnoval se jí pouze solidní Army Recognition. Paradox spočívá v tom, že Čína zjevně mění svůj přístup ohledně sankcí proti Rusku a importuje velké množství vozidel, jež budou mít a již mají velké armádní využití. 

Je celkem jasné, že záležitost musí vyvolat napětí mezi Pekingem a Washingtonem. Nehledě na to, že to může uvozovat další dodávky z Říše středu v podobě zbraňových systémů. Změna čínského postoje signalizuje, že komunisté zřejmě věří v úspěch Ruska na Ukrajině v čele s Vladimirem Putinem, což je pro ně ideální varianta. Jen to potvrzuje vůli Číny o snaze vytvořit multipolární svět s oslabením velmoci číslo jedna, tedy Spojenými státy. Ani USA, ani EU by neměly zůstat chladné. 

Kdyby se nejednalo o vojenský konflikt, přiložené video by vlastně bylo směšné. Zjevně agilní čínská bugina je buď v rukou nezkušeného řidiče nebo Rusové zpozorovali blížící se nebezpečí a snaží se co nejrychleji zmizet. Vpravdě chaplinovská scéna s poražením spolubojovníků by se dala považovat za docela vtipnou. Pokud bychom ovšem nesledovali zároveň krátery po explozích granátů a zdevastovanou skupinu stromů. V každém případě je jasné, že čínská vozítka najdou velmi široké využití. 

Armáda Ruské federace zakoupila celkem 2 100 čínských terénních vozidel Desertcross ve variantě z roku 2022. Bugina se pro civilní účely prodává za cenu kolem 20 000 dolarů (cca 450 000 korun). Byla přizpůsobena ruským podmínkám. Tedy instalace topení, kabina byla upravena pro větší komfort (Rusové??), byly zesíleny nárazníky pro celkovou odolnost ve všech druzích terénů. Určením buginy je hlídková, průzkumná, pátrací a záchranná činnost, stejně jako přeprava materiálu v náročnějším terénu. 

Nosnost činí 550 kg při celkové hmotnosti 1 600 kilogramů. Uveze tři vojáky a je poháněna benzínovým čtyřtaktem s elektronickým vstřikováním paliva. Výkon je 87 koní. Vozidlo má naviják a tažné zařízení, jež by mělo utáhnout až 900 kilogramů nákladu . Mezi další funkce patří přední nárazník se zesilovačem a gumové nárazníky pro větší ochranu a vnitřní vyhřívání pro pohodlí obsluhy v různých podmínkách prostředí. Má hydraulické brzdy a maximální rychlost 80 km/h. Dokáže se brodit ve 40 cm hluboké vodě. 

 

Tagy článku

-->