VIDEO: Putinova armáda z časů Stalina. Rusko nasazuje na Ukrajině i muzejní exponáty - sedmdesát let staré tanky T-54 a T-55

VIDEO: Putinova armáda z časů Stalina. Rusko nasazuje na Ukrajině i muzejní exponáty - sedmdesát let staré tanky T-54 a T-55
Autor fotografie: flickr (CC BY-ND 2.0)|Popisek: T-54
23 / 03 / 2023, 09:00

Na Ukrajinu míří další obstarožní zbraňové systémy - Rusko nasazuje tentokrát na horké bojiště i sedmdesát let staré stroje, v tomto případě tanky T-54 a T-55. Ty budou konfrontovány s moderní západní technikou, která je dodávána obráncům, a otázkou je, jakou šanci budou mít v přímém boji proti ní.

Několik tanků T-54, které vstoupily do služby už před sedmdesáti lety, bylo spatřeno, jak projíždí železniční stanicí na jejich cestě z Dálného východu. Podle serveru Army Recognition hodlá Rusko poslat na Ukrajinu také legendární tank T-55, aby zacelilo ztráty za modernější tanky, které operují na bojišti, například T-80. U nich totiž Rusko zaznamenává poměrně velké ztráty oproti původním očekáváním. Jen pro informaci - tanky T-54/55 byly vyvinuty už ve čtyřicátých letech jako náhrada za zastarávající T-34, takže toho pamatují skutečně mnoho. Do služby vstoupily těsně po druhé světové válce.

Server Army Recognition uvedl zajímavý údaj, že ruská armáda za rok ozbrojeného konfliktu ztratila už více než 1 850 tanků, které byly zničeny, poškozeny nebo ukořistěny Ukrajinci. Britský list The Guardian v únoru 2023 napsal, že Rusko odhadem ztratilo už téměř 40% své předválečné flotily tanků, a to je objektivně řečeno vysoké číslo. Tanky T-54 a T-55 však nejsou jedinou zastaralou technikou, kterou Rusko nasazuje na Ukrajině.

                                   

                                                                            Video: YouTube

Již dříve proběhly médii zprávy, že okupanti používají i šedesát let staré tanky T-62. Rusko se sice spoléhá na velké rezervy zmíněných tanků, nicméně otázkou zůstává, co zmohou proti moderním Leopardům 2, britským Challengerům 2 či americkým Abramsům, až dorazí na Ukrajinu. Rusko spoléhá na jejich velké množství, snadnou obsluhu a opravitelnost, nicméně tváří v tvář moderní západní technice jsou jejich šance na úspěch značně sníženy.

Další otázkou pak zůstává, proč nejsou na Ukrajině nasazeny nejmodernější tanky T-14 Armata. Rusko se v této fázi války rozhoduje o tom, zda nasadí své nejnovější tanky T-14 Armata na ukrajinské bojiště, jak již dříve uvedla britská vojenská rozvědka. Nicméně současně rozvědka dodala, že případné nasazení Armat by se realizovalo v limitovaném počtu a vozidla budou spíše plnit propagandistické účely.

Britská vojenská rozvědka tvrdí, že s možným nasazením ,,zázračné" ruské zbraně se pojí mnoho případných rizik. Podle rozvědky například ruští velitelé nevěří těmto tankům a odkazují se na velmi problematický vývoj vozidel, který je provázel a provází dodnes (SM informoval). Velitelé dávají přednost starým, ale osvědčeným platformám.

Rusko tak sází především na zastaralé modely, protože jich má ještě velké množství, nicméně na druhé straně hraje roli samozřejmě výkonnost a kvalita tanků. Představa, že by se sedmdesát let starý ruský tank, byť funkční, rovnocenně mohl měřit s americkými Abramsy v boji, je pomýlená.

Zdroj: Army Recognition, The GuardianTagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.