VIDEO: Raketa Brimstone: Britská ,,palice" nejen na ruské tanky

VIDEO: Raketa Brimstone: Britská ,,palice&quote; nejen na ruské tanky
Autor fotografie: Nick-D, CC BY-SA 3.0|Popisek: Raketa Brimstone
03 / 05 / 2022, 17:00

Na Ukrajinu míří i britské řízené střely vzduch-země Brimstone. Ty jsou určeny k likvidaci pohyblivých cílů jako například tanky, obrněná vozidla či dělostřelecké prostředky.

Ukrajina dostane na pomoc proti ruské agresi rovněž britské řízené střely Brimstone. Velká Británie již potvrdila, že na horké ukrajinské válčiště pošle právě tyto střely, které mají napadené zemi zvýšit kapacity, které se týkají zejména ničení obrněných vozidel a dalších cílů, ale nejen jich.

V případě Ukrajiny by tak měly být dodány stovky střel Brimstone, která může být použita i jako protilodní střela. I když Ukrajinci disponují například protilodními střelami Neptun, Brimstone je určena k likvidaci menších námořních cílů. První rakety dorazí na místo konfliktu v příštích několika týdnech.

Raketa Brimstone je zbraňovým prostředkem, který vstoupil do služby v roce 2005. Původně Brimstone vycházel z americké protitankové řízené střely Hellfire, nicméně nemá s ním téměř nic společného, až na podobné řídící plochy. Raketový motor akceleruje na nadzvukovou rychlost (max. Mach 1,3) za méně než tři sekundy. Raketa může být vystřelena v jakékoliv výši, včetně extrémně nízkých nadmořských výšek. Různé odhady se shodují, že její dolet je přibližně 32 km.

Nejmodernější verze, nazvaná Brimstone 2, má vylepšený systém navádění a také bojovou hlavici. První testy s nejmodernější verzí, která má dvojnásobný dolet, provedla v roce 2013 britská pobočka francouzské zbrojovky MBDA. Brimstone 2 pak vstoupil do služby v roce 2016. Kromě toho získala výkonnější motor a její dolet se zvýšil o více než 200%.

Brimstone, kterou má ve výzbroji také Saúdská Arábie či Německo, byla nasazena v celé řadě válek či konfliktů.Můžeme zde jmenovat například válku v Iráku, která začala americkou intervencí v roce 2003. Války se zúčastnilo 5 letek britských Tornado GR4, které 18. prosince 2008 poprvé bojově nasadily střely Brimstone. Dále byly rakety Brimstone nasazeny během války v Afghánistánu. Během operace Herrick v Afghánistánu bombardovaly britská Tornada pozice Talibanu nejen pumami Paveway IV, ale i střelami Brimstone. válka v Libyi představovalo další nasazení britské střely.

V roce 2011 se 16 britských letadel Panavia Tornado GR4 zúčastnilo vojenské intervence v Libyi. Kromě naváděných pum Paveway IV a střel s plochou dráhou letu Storm Shadow vystřelily celkem 230 raket Brimstone. Ty byly použity hlavně na ničení mobilních cílů, jakými byli vojenská vozidla Kaddáfího jednotek. Britské stíhače Tornado GR4 v září 2014 provedly útoky na pozice Islámského státu. Letadla bombardovala dělostřelecké pozice laserem naváděnými pumami Paveway IV a jedno ozbrojené vozidlo zničila řízenou střelou Brimstone.

Ukrajině se tak otevírají s britskými řízenými raketami Brimstone nové možnosti proti ruskému agresorovi.

 

Zdroj: The Drive, Wikipedia

Tagy článku