VIDEO: Řecká armáda úspěšně otestovala český raketomet RM-70 Vampire z Excalibur Army

VIDEO: Řecká armáda úspěšně otestovala český raketomet RM-70 Vampire z Excalibur Army
Autor fotografie: Excalibur Army|Popisek: RM-70 Vampire
09 / 12 / 2021, 13:00

Armáda Řecka již nějaký čas plánuje rozsáhlou modernizaci svého dělostřelectva, aby se zvýšily jeho operační schopnosti a zároveň chce modernizovat i systémy velení a řízení palby. Modernizace se má dotknout houfnic M109 a raketometů M270 MLRS amerického původu, ale také původně československých raketometů RM-70. Právě pro poslední zmiňovaný zbraňový systém nabízí modernizační balík česká společnost Excalibur Army.

Ozbrojené síly Řecka plánují modernizaci desítek raketometů RM-70, které mají ve své výzbroji. Ty pocházejí ještě z dob Varšavské smlouvy a jako nosnou platformu používají zastaralé vozy Tatra T 813. Řecká armáda dlouhá léta připravovala plán modernizace raketometů, přičemž projevila zájem o české řešení firmy Excalibur Army v podobě moderního raketometu RM-70 Vampire. Šternberská firma již dříve s řeckou armádou spolupracovala, například přes NSPA (výzbrojní agentura NATO) jí dodala náhradní díly právě na raketomety RM-70 nebo bojová vozidla pěchoty BVP-1.

                                    

                                                                             Video: Youtube

 

Na základě zájmu řecké strany a díky společným jednáním Excalibur Army do Řecka dopravila novou evoluci raketometu RM-70 Vampire. Tu měli příslušníci řecké armády, kteří běžně obsluhují původní RM-70 z výzbroje řecké armády, před několika týdny možnost otestovat během náročných zkoušek včetně ostrých střeleb na polygonu v oblasti Petrota na východě Řecka. Testovaný vzorek měl řecké straně především demonstrovat možnosti modernizace raketometů. Testů se účastnili i technici a instruktoři z Excalibur Army, a i díky tomu všechny zkoušky proběhly úspěšně.

Na projektu modernizace řeckých raketometů, by Excalibur Army chtěla spolupracovat s místními firmami, například se státním podnikem Hellenic Defence Systems, a za tím účelem vznikla i společnost Excalibur Army Hellas. Šternberský podnik chce řecké armádě nabídnout raketomet RM-70 Vampire v podobě přesně odpovídající jejím požadavkům, a to zároveň se zapojením řeckého obranného průmyslu. Základem je například podvozek Tatra T 815-7 s pancéřovou kabinou. Na nové podvozky tohoto typu budou přeneseny raketometné systémy i s nabíjecími zařízeními z raketometů řecké armády, jež projdou modernizacemi a opravami.

V rámci modernizačního programu Excalibur Army nabízí samozřejmě i moderní systém ovládání a navedení zbraně i systém řízení palby s balistickým počítačem, nové systémy inerciální navigace a GPS, systémy komunikace a datového spojení i možnost ovládání celého zbraňového systému přímo z kabiny vozidla nebo dokonce dálkově. Raketomety by i po modernizaci používaly zavedené a osvědčené rakety ráže 122 mm, které má řecká armáda ve výzbroji a které jsou k dispozici i v nových výkonnějších variantách s delším dostřelem.

Řecká armáda plánuje vedle modernizace raketometů zavézt do výzbroje právě tyto nové typy raket, které mají dosah až 40 km, což je dvojnásobek dosud standardně používaných raket pro původní raketomet RM-70. Nový šternberský RM-70 Vampire je pro tuto munici již přizpůsoben. Parametry řady raket ráže 122 mm má Excalibur Army již zavedeny v databázi balistického počítače raketometu RM-70 Vampire, i proto při testech v Řecku vykazoval testovaný exemplář vysokou míru přesnosti palby.

Řečtí vojáci během zkoušek vyjadřovali spokojenost s koncepčním řešením RM-70 Vampire a vedle vysoké přesnosti palby na raketometu velmi pozitivně hodnotili ovládání zbraňového systému přímo z kabiny osádky včetně jeho navedení nebo možnost automatického výpočtu balistických prvků. Dále oceňovali schopnost raketometu efektivně operovat z předem nepřipravených palebných postavení i možnost používat raketomet jako zcela samostatný bojový prvek nebo jako součást větší palebné sestavy. Oficiální hodnocení zkoušek RM-70 Vampire řecká armáda nezveřejnila, ale podle místních médií byly první dojmy z raketometu doslova vynikající, a to právě díky přesnosti palby na cíl, jenž byla údajně stoprocentní, a rychlosti přechodu do bojového postavení i jeho opuštění, a možnosti navedení zbraně bez nutnosti opustit kabinu.

V této souvislosti je zajímavé zmínit i skutečnost, že řecká média kvitují i ekonomickou stránku modernizace raketometů RM-70 na standard RM-70 Vampire. Ta i přes potřebu výměny letitého podvozku přináší význačnou úsporu oproti pořízení podobného nového prostředku a zároveň umožňuje provozovat tento vysoce výkonný palebný prostředek až po několik dalších desítek let, a to s mnohem vyšší efektivitou než v jeho původní verzi.

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.