VIDEO: Roll-out prvního dánského stíhače F-35

VIDEO: Roll-out prvního dánského stíhače F-35
Autor: Robert Sullivan, flickr.com (public domain)|Popisek: F-35
10 / 04 / 2021, 13:00

První stíhač 5. generace F-35 pro Dánsko je důležitým předělem pro tamní letectvo.

7. dubna proběhl ve Forth Worth v Texasu při slavnostní při ceremonii roll-out prvního dánského letounu F-35 (s označením L-001). Pro Dánsko to je jeden z významných předělů v rámci jeho leteckých kapacit, jak zdůraznila ministryně obrany Trine Bramsenová.

                                     

                                                                          Video: YouTube

,,Schopnost bránit sebe i spojence je klíčová. Pro stabilitu, svobodu a demokracii. S novým letounem F-35 zvýšíme svou schopnost chránit Dánsko," prohlásila Bramsenová. Ministryně obrany dodala, že právě letoun F-35 bude v nadcházejících dekádách pro dánskou vzdušnou obranu klíčovým prvkem.

Po oficiálním předání letounu dánským leteckým silám bude stroj přesunut na Lukeovu leteckou základnu v Arizoně, kde začnou dánští piloti s výcvikem. Významnou událost v procesu pozdějšího předání letounu pak představoval první let stroje uskutečněný 8. března.

Dánsko je jedním z důležitých partnerů celého programu F-35 v oblasti dodávek softwarových řešení, radarových komponent, pylonů a dalších součástí pro letoun 5. generace.

V původním dánském plánu byla objednávka 48 těchto letounů jako náhrada za stroje F-16, nicméně kvůli škrtům se zredukovala na 27. Na druhou stranu není vyloučeno, že dalších 21 stíhačů dánské letectvo přece jen dostane. To ale bude záležet na stavu dánských financí. I menší letka 27 strojů F-35 však může být podle dánských politických a vojenských představitelů efektivní v plnění budoucích úkolů.

 

Zdroj: Janes

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace